TVP zanotowała ponad 50 mln zł straty, ale pensje pracowników wzrosły. Wynik najgorszy od 2016 roku

Telewizja Polska znalazła się w ubiegłym roku pod kreską, po raz pierwszy od 2016 r. Publiczny nadawca zanotował stratę w wysokości 50,7 mln zł. Nie przeszkodziło mu to jednak podnieść zarobków pracownikom TVP o niemal 8 proc. Dzięki temu ich średnia pensja przekroczyła 11 tysięcy złotych.

Przedstawiono ubiegłoroczne wyniki finansowe Telewizji Polskiej. Dane pokazują, że TVP zanotowała w 2022 roku wielomilionową stratę. Do takiej sytuacji doszło po raz pierwszy od 2016 r., czyli pierwszego roku prezesury Jacka Kurskiego. Choć budżet publicznego nadawcy nie był w najlepszej kondycji, średnia pensja pracowników TVP wzrosła.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 160 [zawiera autopromocję]

TVP zanotowała w 2022 r. ponad 50 mln zł straty

Portal wirtualnemedia.pl poinformował, że w 2022 roku Telewizja Polska odnotowała 50,7 mln zł netto straty. Stało się tak, mimo że przychody TVP wzrosły bardziej niż koszty operacyjne ponoszone przez publicznego nadawcę. Miało to związek z obsługą rekompensaty abonamentowej, która kosztowała Telewizję Polską aż 184 mln złotych.

Rekompensata za utracone wpływy z abonamentu, finansowana przez państwo, od kilku lat stanowi największą część budżetu TVP. W ubiegłym roku jej nominalna wartość wyniosła 1,79 mld zł. Do tego konto Telewizji Polskiej zasilały bieżące opłaty abonamentowe, co łącznie dawało wpływy z abonamentu na poziomie 2,12 mld zł. Jednak tak naprawdę nadawca otrzymał 1,9 mld zł. Miało to związek z formą, w jakiej TVP dostaje wsparcie od rządu.

Rekompensata abonamentowa jest przyznawana w postaci nieoprocentowanych obligacji skarbowych wyemitowanych przez ministra finansów. TVP sprzedaje je w ciągu kilku miesięcy od otrzymania papierów wartościowych.

Pensje pracowników TVP poszły w górę. Zatrudniano dyrektorów, zwalniano konserwatorów urządzeń

Związkowcy z TVP domagali się od zarządu spółki podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Telewizji Polskiej, o czym pisaliśmy. Półtora miesiąca temu udało się w tej sprawie dojść do porozumienia. Dane za ubiegły rok pokazują jednak, że średnia pensja osób zatrudnionych przez publicznego nadawcę już w 2022 r. wzrosła o 7,9 proc. Dzięki temu przeciętne wynagrodzenie zasadnicze pracowników etatowych Telewizji Polskiej wzrosło z 10 491 złotych do 11 317 zł.

Zmieniła się również nieco struktura zatrudnienia w TVP. Spółka zwiększyła liczbę etatów zajmowanych przez dyrektorów, wicedyrektorów i doradców zarządu. Zatrudniano także więcej osób pracujących na etacie dziennikarzy oraz pracowników gospodarczych i obsługi. Zmalała natomiast liczba etatów zajmowanych przez konserwatorów urządzeń telewizyjnych.

Więcej o: