Rząd buduje mieszkania. Dla żołnierzy. Do 2025 r. wojsko ma dostać 780 nowych lokali

Rząd zamierza wybudować do 2025 roku 780 nowych mieszkań dla żołnierzy. Zarezerwowano już kilkadziesiąt nieruchomości należących do Agencji Mienia Wojskowego i rozpoczęto prace, które pochłoną miliony z budżetu państwa. MON chce zwiększyć liczbę żołnierzy zawodowych i każdemu z nich zapewnić locum.

Ministerstwo Obrony Narodowej udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie pozyskania mieszkań służbowych dla żołnierzy zawodowych. MON przekazało, że do 2025 roku rządzący planują oddać do użytku niemal 800 nowych lokali. Rozpoczęto prace budowlane, które mają pomóc w realizacji ministerialnych celów. W Warszawie powstaje osiedle dla wojska, a jego koszt wyniesie ok. 100 mln złotych. Wszystko po to, by zwiększyć liczbę żołnierzy służących w polskich siłach zbrojnych.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 160 [zawiera autopromocję]

MON o mieszkaniach dla żołnierzy: W ciągu trzech lat ma powstać 780 lokali mieszkalnych dla wojska

Z odpowiedzi na interpelację posłanki Hanny Gill-Piątek wynika, że w ciągu trzech lat MON zamierza zbudować 780 nowych mieszkań, które zostaną przeznaczone na zakwaterowanie żołnierzy. Projekt realizuje nadzorowana przez resort obrony Agencja Mienia Wojskowego. Informacje dotyczące budowy mieszkań dla wojska przekazał sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz.

"Opracowany projekt trzyletniego planu wykorzystania zasobu mieszkaniowego i internatowego Agencji Mienia Wojskowego na lata 2023-2025 został zatwierdzony przez Ministra Obrony Narodowej 21 grudnia 2022 r. i zakłada zwiększenie zasobu Agencji o 780 nowych lokali mieszkalnych. Lokale mieszkalne z nowego budownictwa są przeznaczane na zakwaterowanie żołnierzy zawodowych z rodzinami oraz - w miarę występujących potrzeb - na zakwaterowanie internatowe. Pozyskiwane lokale mieszkalne są dostosowane pod względem struktury i powierzchni do wymogów określonych w ustawie o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP" - napisał Wojciech Skurkiewicz.

Przedstawiciel MON wspomniał również, że "w celu zabezpieczenia realizacji zadań stawianych Agencji przez resort obrony narodowej w zakresie zakwaterowania Sił Zbrojnych RP, na potrzeby inwestycji mieszkaniowych zostało zarezerwowanych ok. 70 nieruchomości gruntowych z zasobu Agencji (75 ha)".

Warszawa. Nowe mieszkania dla żołnierzy już powstają. Rząd wyda ok. 100 mln na osiedle przy ul. Gilarskiej

Jak zauważa Interia, część zapowiadanych przez rząd inwestycji jest już realizowana. Należy do nich na przykład osiedle przy ul. Gilarskiej w Warszawie. Do 2024 roku mają tam powstać trzy budynki, w których znajdą się 192 mieszkania dla żołnierzy. Koszt inwestycji jest szacowany na około 100 milionów złotych. Docelowo nieruchomość ma być jeszcze większa - planowane jest zbudowanie 708 mieszkań zlokalizowanych w 10 budynkach.

Inna duża inwestycja ma zostać zrealizowana w Krakowie, przy ul. Czerwone Maki, gdzie rząd chce zbudować cztery budynki ze 128 mieszkaniami. Agencja Mienia Wojskowego zamierza także zbudować nowe lokale dla żołnierzy w Siedlcach oraz Elblągu.

Rząd chce zwiększyć liczbę żołnierzy zawodowych do 200 tys. Każdemu z nich będzie się należało mieszkanie

Zwiększenie liczby mieszkań dla żołnierzy to warunek realizacji innego pomysłu dotyczącego polskich sił zbrojnych. Pisaliśmy, że rządzący chcą, aby do 2035 roku polska armia liczyła 300 tys. osób, w tym 200 tysięcy żołnierzy zawodowych. Ta druga liczba jest istotna w kontekście wojskowych nieruchomości, ponieważ żołnierze zawodowi i ich rodziny mają prawo do zakwaterowania na czas pełnienia służby. Należne im świadczenie może przybrać jedną z trzech form:

  • przydział kwatery albo innego lokalu mieszkalnego;
  • przydział miejsca w internacie lub kwaterze internatowej;
  • wypłata dodatku mieszkaniowego.
Więcej o: