Kiedy można przejść na emeryturę? Wyjaśniamy, z jakich lat pracy naliczane jest świadczenie emerytalne

Świadczenie emerytalne mogą pobierać jedynie ci obywatele, którzy spełniają kilka warunków określonych przepisami. ZUS gwarantuje wypłatę co najmniej minimalnej emerytury, jeżeli dana osoba osiągnęła odpowiedni staż pracy oraz wiek. Prawo uwzględnia również różnice między przedstawicielami poszczególnych zawodów. Niektórzy mogą przejść na emeryturę wcześniej niż pozostali.

ZUS przekazał, że przeciętna emerytura wypłacona w marcu 2023 r. wyniosła 3 482,63 zł. Pisaliśmy, że oznacza to wzrost świadczenia o 578,78 zł w porównaniu do ubiegłego roku. Z waloryzacji skorzystało kilka milionów Polaków, którzy są uprawnieni do pobierania emerytury. A kto tworzy tę grupę obywateli? Przepisy określają, jakie warunki trzeba spełnić, aby zyskać prawo do świadczenia emerytalnego.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 161 [zawiera autopromocję]

ZUS wypłaca emerytury minimalne osobom, które osiągnęły wiek emerytalny oraz odpowiedni staż pracy

Od 1 października 2017 roku wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Podjęta wówczas przez rząd Prawa i Sprawiedliwości decyzja o obniżeniu wieku emerytalnego była realizacją obietnicy złożonej w kampanii. Jak informowaliśmy, w mediach pojawiły się niedawno doniesienia o tym, że również przed najbliższymi wyborami PiS zamierza zapowiedzieć obniżenie wieku emerytalnego, jeżeli Zjednoczona Prawica wygra wybory. Ma do tego dojść we wrześniu. Niedawno Sejm przyjął natomiast nowelizację Karty Nauczyciela, o czym również pisaliśmy. Zakłada ona, że nauczyciele będą mogli skorzystać od 2024 r. z emerytur stażowych po przepracowaniu 30 lat.

Oprócz odpowiedniego wieku emeryci muszą osiągnąć także wymagany przez przepisy staż pracy, aby otrzymać świadczenie nie mniejsze niż gwarantowana emerytura minimalna. Staż ten wynosi 20 lat w przypadku kobiet oraz 25 lat w przypadku mężczyzn. Staż pracy jest równoznaczny z okresem, w jakim dana osoba opłacała w ZUS składki z tytułu ubezpieczeń społecznych. Obejmuje on nie tylko okres zatrudnienia, ale także czas spędzony na urlopie macierzyńskim i wychowawczym oraz lata nauki udokumentowane dyplomem lub odpowiednim zaświadczeniem wydanym przez szkołę wyższą.

Dłuższa praca to wyższa emerytura z ZUS. Niektórzy mogą otrzymać świadczenie emerytalne wcześniej

Osoby, które zdecydują się pracować dłużej, mogą liczyć na wyższą emeryturę. Z wyliczeń ZUS wynika, że każdy dodatkowy rok przepracowany po osiągnięciu wieku emerytalnego zwiększa kwotę świadczenia nawet o kilkanaście procent. Wiele osób woli jednak pracować krócej, a obywatele, którą mają taką możliwość, często korzystają z wcześniejszych emerytur. Tego rodzaju świadczenie mogą otrzymać członkowie grup zawodowych, które są narażone na pracę w szczególnie trudnych warunkach. Należą do nich m.in. górnicy, sędziowie, policjanci czy strażacy.

Więcej o: