Ceny gazu mocno w górę. Co się dzieje? "Za chwilę więcej LNG popłynie do Azji"

Ceny gazu po wielomiesięcznych spadkach znów zaczęły rosnąć. Od początku czerwca gaz w holenderskim hubie TTF podrożał niemal o 96 proc.
Zobacz wideo Duda zmienił zdanie o inflacji! Jednak powodują ją ceny energii

W ostatnich miesiącach ceny gazu ziemnego w holenderskim hubie TTF notowały solidne spadki. Jednak od czerwca sytuacja zaczęła się odwracać. Gaz w ciągu ok. dwóch tygodni podrożał aż o 95,6 proc. - zauważył Rafał Hirsch, dziennikarz specjalizujący się w tematyce gospodarczo-ekonomicznej.

Gaz znów drożeje. "Wcześniej ceny spadły tak bardzo, że w Azji znowu są wyższe"

15 czerwca po godz. 15:45 gaz w holenderskim hubie TTF (wg. serwisu investing.com) kosztuje 41,50 euro za MWh. Dlaczego ceny gazu znów zaczęły rosnąć? "Są problemy z dostawami z Norwegii, jakieś remonty im się tam przedłużają, a zużycie gazu w energetyce ma akurat rosnąć przez upały" - napisał na Twitterze. "Wcześniej ceny spadły tak bardzo, że w Azji znowu są wyższe, więc za chwilę więcej LNG popłynie tam, a nie do nas" - dodał Rafał Hirsch.

Ceny gazu w 2022 r. dwukrotnie przebiły sufit

Na początku 2022 r., jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie, cena gazu rzadko przekraczała poziom 100 euro za MWh. Tuż po rosyjskiej agresji notowania tego surowca poszybowały i przebiły poziom 350 euro za MWh. Następnie po spadkach cen, surowiec ponownie zaczął drożeć, aby w sierpniu po raz drugi przekroczyć poziom 350 euro. Od tamtego czasu cena gazu regularnie spadała - 2 czerwca gaz w holenderskim hubie TTF kosztował zaledwie ok. 23 euro za MWh.

Więcej o: