Ta jedna Wigilia może być wolna. Od pracy i od zakupów. Jest decyzja

W 2023 roku Wigilia po raz pierwszy nie będzie pracująca, chociaż przypada w niedzielę handlową. Taką decyzję ogłosił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Czy w zamian będzie dodatkowa niedziela z handlem?

- Mogę z pewnością powiedzieć, że w tym roku Wigilia po raz pierwszy nie będzie pracująca. Przypada ona w niedzielę, w tym handlową, ale zmienimy to w tym roku. Polacy zasługują na wolną Wigilię - powiedział w piątek 16 czerwca minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Zobacz wideo "Skończyły się czasy studiowania dla samego studiowania"

24 grudnia 2023 roku przypadała niedziela handlowa. Rząd zmienił decyzję

Już w czwartek polityk zapowiadał, że toczą się rozmowy w tej sprawie. Niewiele osób spodziewało się jednak, że taka konkretna deklaracja zostanie przedstawiona już kolejnego dnia. - Są różne głosy, docierają do mnie informacje z różnych stron, niestety sprzeczne w sensie reprezentowania stanowiska, ale rozstrzygniemy to z pewnością niebawem - mówił jeszcze wczoraj Buda. 

Na razie nie wiadomo, czy rząd przewiduje wprowadzenie innej niedzieli handlowej w grudniu tak, by zrekompensować kupującym i sprzedawcom brak możliwości zrobienia zakupów w Wigilię. 

Zakaz handlu w niedzielę. Od 2020 roku jest tylko siedem niedziel z handlem

Ustawa, która wprowadziła zakaz handlu w niedzielę, weszła w życie 1 marca 2018 roku, stopniowo zmniejszając liczbę niedziel, gdy można robić zakupy. Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje tylko w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia oraz w niedzielę przed Wielkanocą i dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. 

Zakaz handlu nie dotyczy jednak wszystkich placówek. Ustawa przewiduje 32 wyłączenia. W niedziele handlowe mogą być otwarte np. apteki, cukiernie, piekarnie, kawiarnie, restauracje, kioski, poczta i placówki pocztowe, stacje paliw płynnych, kwiaciarnie, sklepy na dworcach kolejowych i lotniskach oraz sklepy, w których za ladą stanie właściciel lub jego rodzina. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary. Przy uporczywym naruszaniu przepisów grozi nawet kara ograniczenia wolności.

Więcej o: