Bon turystyczny 2023. Wiceminister sportu i turystyki odpowiada na pytania o tegoroczne świadczenie

Bon turystyczny obowiązywał od 2020 roku. Wielu więc zastanawia się, czy świadczenie zostanie przedłużone na kolejne lata. Wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy poinformował o planach rządu dotyczących dalszego wsparcia krajowej turystyki. Czy bon turystyczny powróci?

Termin realizacji bonu turystycznego obowiązywał do 31 marca 2023 roku. Było to jednorazowe świadczenie o wartości 500 zł przyznawane na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia oraz 1000 zł w przypadku dziecka z niepełnosprawnością. Program miał stanowić przede wszystkim wsparcie dla sektora turystyki, który ucierpiał w wyniku pandemii koronawirusa. Czy w tym roku bon turystyczny ma szansę powrócić?

Zobacz wideo Stuknęło nam 8 mld osób na planecie. Ile więcej ludzi możemy pomieścić? [NextStation]

Czy będzie bon turystyczny 2023? Wiceminister sportu i turystyki odpowiada

Od początku roku pojawiały się głosy na temat powrotu bonu turystycznego. Pod koniec stycznia wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy wyjaśnił, że trwają praca nad formą jednorazowego świadczenia. Z kolei w kwietniu minister sportu i turystyki na antenie RMF FM zapowiadał wsparcie dla branży turystycznej poprzez poszerzenie wakacyjnej edycji programu 500 plus o kwotę nakierowaną na wypoczynek. W mediach pojawiły się informacje o możliwym wprowadzeniu nowego bonu już od 1 czerwca 2023 roku. Wszelkie wątpliwości zostały jednak rozwiane w rozmowie Gut-Mostowego z PAP. - Nie ma takiej możliwości, aby pojawił się nowy bon turystyczny w takiej formie, w jakiej był wcześniej. Nie ma możliwości, żeby teraz przeznaczono 4 miliardy złotych na takie wsparcie. Takiego programu na pewno nie będzie - powiedział wiceminister. Zapewnił jednak, że trwają prace analityczne nad inną formą wsparcia krajowej turystyki. 

Ile osób skorzystało z bonu turystycznego?

Według danych zgromadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przez cały okres obowiązywania Polskiego Bonu Turystycznego, czyli od 1 sierpnia 2020 roku do 31 marca 2023 roku Polacy zapłacili bonem ponad 5,5 mln razy, na łączną kwotę blisko 3,2 mld zł. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy przy użyciu bonu zapłacono blisko 365 tys. razy na łączną kwotę 240 mln zł. Największym zainteresowanie bon turystyczny cieszył się jednak w 2021 roku. Wówczas w ciągu 12 miesięcy zrealizowano ponad 2,8 mln transakcji na łączną kwotę prawie 1,8 mld zł. Kolejne wzmożone wypłaty bonów nastąpiły w marcu br. kiedy świadczenie miała dobiegać końca. Wówczas wzrósł także odsetek rezerwacji przeprowadzonych przy użyciu PBT.

Więcej o: