Polacy w Wielkiej Brytanii mogą liczyć na wsparcie. Nawet kilka tysięcy złotych. Kto może skorzystać?

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony państwa. Należy jednak spełnić warunki, aby otrzymać kilkaset funtów, co w przeliczeniu daje około kilku tysięcy złotych. Kto może skorzystać?

W wielu krajach Europy mieszkańcy mogą liczyć na pomoc od państwa w związku z rosnącą inflacją. Dodatki pieniężne wypłacane są mieszkańcom takich krajów, jak Niemcy, Wielka Brytania czy Holandia. Polacy, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii, także otrzymają wsparcie finansowe. Jakie wymagania muszą spełnić?

Zobacz wideo Ryszard Petru gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (19.06)

Wielka Brytania. Polacy mogą liczyć na wsparcie finansowe

Brytyjskie Ministerstwo Pracy i Emerytur już w marcu informowało o najnowszym świadczeniu, które zostanie przekazane osobom, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Dotyczy to w dużej mierze osób, które zarabiają tzw. najniższą krajową. Aby otrzymać dodatkowe pieniądze, należy prowadzić gospodarstwo domowe w Wielkiej Brytanii, a także korzystać z jednego z poniższych świadczeń w okresie od 26 stycznia do 25 lutego 2023 r.:

  • Kredyt uniwersalny (Universal Credit);
  • Zasiłek dla osób poszukujących pracy oparty na dochodach (Income-based Jobseekers Allowance);
  • Zasiłek z tytułu zatrudnienia i wsparcia uzależniony od dochodów (Income-related Employment and Support Allowance);
  • Wsparcie dochodu (Income Support);
  • Kredyt emerytalny (Pension Credit);
  • Pracowniczy kredyt podatkowy (Working Tax Credit);
  • Zasiłek na dziecko (Child Tax Credit). 

Nowe świadczenie wynosi 900 funtów brytyjskich - osoby uprawnione otrzymają je w trzech terminach. Osoby, które spełniły wymagane kryteria, pierwsze środki w wysokości 301 funtów (ponad 1500 zł) otrzymały już między 25 kwietnia, a 9 maja br. Kolejna wypłata jest zaplanowana w listopadzie br i wyniesie 300 funtów (ponad 1500 zł), natomiast ostatnią zaplanowano na marzec 2024 roku - 299 funtów (około 1500 zł).

Co zrobić, aby otrzymać dodatkowe świadczenie w Wielkiej Brytanii?

Brytyjskie ministerstwo poinformowało, że osoby, które kwalifikują się do otrzymania świadczeń, nie muszą składać żadnego wniosku. "Jeśli się kwalifikujesz, otrzymasz płatność automatycznie w taki sam sposób, w jaki zwykle otrzymujesz zasiłek lub ulgi podatkowe. Dotyczy to również sytuacji, gdy okaże się, że kwalifikujesz się w późniejszym terminie" - czytamy na stronie ministerstwa. Poinformowano również, że "płatności te nie podlegają opodatkowaniu i nie wpłyną na otrzymywane świadczenia ani ulgi podatkowe".

W ciągu ośmiu dni od pierwszego dnia wypłat tj. od 25 kwietnia br. ponad siedem milionów gospodarstw otrzymało wsparcie - poinformowało ministerstwo. "Z dalszymi płatnościami, które mają zostać dokonane jeszcze w tym roku i w 2024 r., będziemy nadal zapewniać wsparcie tym, którzy najbardziej go potrzebują, jednocześnie walcząc z inflacją i rozwijając gospodarkę" - przekazał Mel Stride, sekretarz stanu ds. pracy i emerytur.

Więcej o: