Opłaty za mieszkanie po śmierci właściciela. Kto musi płacić? Co z rachunkami za gaz, prąd?

Kto płaci czynsz po śmierci właściciela? Opłaty będą naliczane nawet gdy mieszkanie stoi puste. Obowiązek płacenia czynszu przechodzi na spadkobierców. A co z mediami - wodą, gazem, prądem i abonamentem RTV?
Zobacz wideo Przejmowanie długu przez spadkobiercę. Co można zrobić? "Można odrzucić spadek"

Po śmierci prawowitego właściciela nieruchomości opłaty za czynsz i media nadal są naliczane. Nieopłacone rachunki mogą narobić problemów - mieszkanie z długami trudniej sprzedać.

Opłaty za mieszkanie po śmierci właściciela. Spadkobiercy muszą o tym pamiętać

Opłaty związane z nieruchomością po śmierci właściciela przechodzą na spadkobiercę - nawet gdy mieszkanie stoi puste. Natomiast jeśli spadkobierców jest kilku, każdy z nich jest zobowiązany do zapłaty części czynszu w wysokości części wartości mieszkania, jaką otrzymał w spadku.

Co jeśli tylko jedna osoba opłaca czynsz, a pozostali spadkobiercy nie chcą zapłacić swojej części? Wówczas spadkobierca, który dobrowolnie opłaca czynsz również za innego lub wszystkich pozostałych spadkobierców, może wytoczyć powództwo niepłacącym spadkobiercom o zapłatę poniesionych kosztów. W tym przypadku konieczne jest gromadzenie odpowiedniej dokumentacji. Należy zachować przede wszystkim dowody wpłat. Jednak zwrotu zapłaconego czynszu można domagać się za okres trzech lat wstecz. Po tym okresie roszczenie się przedawnia.

Rachunki za gaz, prąd, ogrzewanie, abonament RTV po śmierci właściciela

Czynsz nie jest jedyną kwestią, o której należy pamiętać. Po śmierci właściciela mieszkania spadkobiercy muszą opłacić pozostałe media, m.in. wodę, gaz i prąd. Może pojawić się obowiązek opłacenia wody, którą zużył właściciel, a w przypadku nadpłaty (spółdzielnie i wspólnoty zużycie wody zwykle ocenia się kwartalnie lub co sześć miesięcy) zwrot zostanie naliczony na poczet przyszłych opłat czynszu. Podobnie jest w przypadku ogrzewania - z tą różnicą, że nadpłata zostanie wysłana na konto, na które wpłaca się czynsz.

Jeśli chodzi o gaz i prąd, spadkobiercy muszą powiadomić dostawców o śmierci klienta i przedstawić akt zgonu. Wówczas umowy przestaną obowiązywać. Co z opłatami za abonament RTV? Odbiornik można wyrejestrować na poczcie na podstawie odpisu aktu zgonu. Natomiast umowa o świadczenie usług telekomunikacyjnych abonenta ulega rozwiązaniu po jego śmierci (również należy przedstawić akt zgonu), a sprzęt (router lub dekoder) należy zwrócić firmie, która wypożyczyła abonentowi. Spadkobiercy muszą pamiętać o opłaceniu wszelkich zaległości.

Więcej o: