Ile pieniędzy włożyć do koperty na ślub w 2023 roku? Jaką kwotę wypada podarować nowożeńcom?

Sezon ślubny trwa w najlepsze. Osoby zaproszone na wesela stają więc przed trudnym pytaniem - Ile pieniędzy wypada włożyć do koperty dla nowożeńców? "Idealna" kwota uzależniona jest jednak od kilku czynników, jak stopień pokrewieństwa, czy koszt organizacji imprezy. Podpowiadamy, jaka kwota będzie odpowiednia.

W związku z weselem nie tylko nowożeńcy są narażeni na duże wydatki. Wielu z weselnych gości musi przeznaczyć sporą część domowego budżetu jeżeli zdecyduje się uczestniczyć w takim przyjęciu. Jaka kwota podarowana w kopercie dla nowożeńców jest odpowiednia? To zależy od wielu czynników. Podpowiadamy, co należy wziąć pod uwagę przy przygotowywaniu ślubnego prezentu. 

Zobacz wideo

Ile pieniędzy włożyć do koperty na ślub w 2023 roku? Jaka kwota będzie odpowiednia?

To, ile wypada podarować narzeczonym, uzależnione jest w głównej mierze od stopnia pokrewieństwa z panem lub panną młodą. Zazwyczaj najbliższa rodzina, w tym rodzeństwo, dziadkowie, czy rodzice chrzestni dają od 500 do 1000 złotych. Inaczej sprawa ma się z rodzicami pary młodej, którzy w wielu przypadkach bezpośrednio uczestniczą w przygotowaniach do wesela. Wtedy też nierzadko pokrywają część wydatków związanych z organizacją imprezy. Zwyczajowo, większe kwoty do kopert wkładają także świadkowie, którzy najczęściej są w bliskich relacjach z parą młodą. W ich kopertach znajduje się około 500-600 zł od osoby.

Jeżeli mowa o dalszej rodzinie takiej jak wujostwo, czy kuzynostwo, a także o znajomych, w ich przypadku najczęściej stosuje się zasadę "talerzyka", według której parze młodej powinno się zwrócić średni koszt, jaki ponieśli na organizację wesela za jednego gościa. W kwocie "talerzyka" powinno się uwzględnić "zapłatę" za ceremonię ślubną, wystrój, catering i oprawę muzyczną. Według portalu planujemywesele.pl w dużych miastach cena ta może się wahać od 180 do 500 zł. Z kolei w mniejszych miejscowościach, gdzie często wesela organizowane są w świetlicach, a nawet remizach, cena za talerzyk to 100-200 zł.

Najważniejsze czynniki przy doborze kwoty prezentu

Najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy decyzji, jaka kwota powinna znaleźć się w kopercie dla nowożeńców, są przede wszystkim prywatne możliwości finansowe. Mimo ogólnie przyjętych "wytycznych" powinno się obdarować parę młodą taką sumą, która nie nadszarpnie znacząco domowego budżetu. Dopiero w dalszej kolejności należy kierować się m.in. stopniem pokrewieństwa, relacjami, kosztami organizacji wesela poniesionymi przez parę młodą, czy zapewnionymi gościom udogodnieniami jak nocleg, czy transport. 

Więcej o: