ZUS: Emerytury wzrosną o kilkaset złotych. Rekordowa waloryzacja składek

Rekordowa waloryzacja składek, którą na początku miesiąca przeprowadził ZUS może przyczynić się do wzrostu emerytur o nawet kilkaset złotych - tak przynajmniej wynika z wyliczeń prezeski Zakładu prof. Gertrudy Uścińskiej.

ZUS zakończył coroczną czerwcową waloryzację kont i subkont osób ubezpieczonych. Ich stan zwiększył się o 450 miliardów złotych. To zdecydowany wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wtedy było to niemal 281 mld zł. ZUS w czerwcu zwaloryzował kapitał emerytalny 24 mln Polaków. Prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska w rozmowie z PAP, cytowana przez Wirtualną Polskę, wyliczyła, że przekładając te liczby na pojedyncze przypadki, osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, ZUS dopisał prawie 65 tys. zł. Z kolei osobie, która miała 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, stan konta wzrósł o ponad 122 tys. zł. Większy stan konta oznacza wyższe emerytury.  

Zobacz wideo

ZUS: Emerytury wzrosną o kilkaset złotych

Z wyliczeń, które przedstawiła Uścińska, wynika, że Polacy którzy dotychczas zgromadzili 450 tys. zł kapitału, dzięki waloryzacji składek otrzymają o ok. 250 lub 300 zł (w zależności od płci) wyższą emeryturę. - Mówimy tu o przejściu na emeryturę w wieku 60 lub 65 lat w przypadku odpowiednio kobiet lub mężczyzn. Z kolei osoba, która ma na koncie ok. 850 tys. zł, może otrzymać świadczenia wyższe o 480-580 zł - wyjaśniała prezeska ZUS. Podkreśliła też, że patrząc na pojedynczy rok, wysokość świadczenia rośnie proporcjonalnie, ale patrząc na waloryzacje z perspektywy kilku lat, wzrost jest wykładniczy, ponieważ waloryzacje się kumulują i działa zasada "procentu składanego".  

Waloryzacja składek polega na pomnożeniu zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego składek na ubezpieczenie emerytalne przez wskaźnik waloryzacji. ZUS robi to, aby skompensować inflację i inne procesy gospodarcze za ubiegły rok. - Te wskaźniki przekładają się na wysokość przyszłej emerytury. Do waloryzacji składek zapisanych na koncie i subkoncie osób ubezpieczonych w ZUS na 31 stycznia 2022 r. przyjęliśmy dwa wskaźniki: 114,40 proc. dla składek emerytalnych na koncie oraz 109,20 proc. dla środków na subkoncie - wyjaśnia Uścińska w oficjalnym komunikacie. Oznacza to, że składki i kapitał początkowy wzrosły o 14,4 proc., a środki na subkontach - o 9,2 proc. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnia, że dane z waloryzacji rocznych powinny być dostępne na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. 

Więcej o: