Co dalej z 800 plus? Maląg: rząd szykuje już nowelizację ustawy. "Czerwiec lub początek lipca"

Ministerka rodziny Marlena Maląg zapowiedziała, że rząd planuje przyjęcie projektu nowelizacji ustawy ws. świadczenia 800 plus jeszcze w czerwcu lub też na początku lipca, po to, aby Sejm mógł się nią od razu zająć. Warunki przyznawania świadczenia mają zostać bez zmian.

W środę gościem w Polskim Radiu 24 była Marlena Maląg ministerka rodziny i polityki społecznej. Podczas rozmowy była pytana m.in. o świadczenie 500 plus, które ma zostać podniesione do kwoty 800 złotych.

"Ustawa o zmianie świadczenia 500 plus na 800 plus jest w konsultacjach. Planujemy jeszcze w czerwcu, ewentualnie na początku lipca przyjąć ją na Radzie Ministrów i jedno z lipcowych posiedzeń Sejmu zajmie się już tą ustawą" - powiedziała Maląg. Jednocześnie dodała, że według planów "projekt jeszcze w czerwcu, ewentualnie na początku lipca, zostanie przyjęty przez rząd".

Zobacz wideo

500 plus od nowego roku ma być zmienione na 800 plus

Według komunikatu ministerialnego, świadczenie 500 plus ma zostać zastąpione kwotą 800 złotych już od nowego roku. "Od 1 stycznia 2024 roku, co miesiąc, każde dziecko do 18. roku życia będzie otrzymywało 800 zł, zamiast dotychczasowych 500 zł." - czytamy na stronie ministerstwa.

Jedyną rzeczą, która ma ulec zmianie, jest kwota świadczenia. 800 plus, tak jak do tej pory, będzie przysługiwało na każde dziecko, bez względu na dochód rodziny. Rząd deklaruje, że poza jego wysokością nic się nie zmieni. Ministerka rodziny i polityki społecznej 1 czerwca w Żabiej Woli informowała, że regulacje, które zwiększą wysokość świadczenia z kwoty 500 złotych, zostaną przyjęte przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

Dzisiaj (1 czerwca 2023r. - red.) rozpoczynamy ścieżkę legislacyjną. Do okresu wyborów program zostanie przyjęty. Zasady programu będą takie jak do tej pory. Program 800 plus przede wszystkim ma służyć temu, aby pokazać, jak ważna jest rodzina. Rodzina powinna mieć wsparcie ze strony państwa i my to wsparcie cały czas realizujemy i realizować będziemy"

- mówiła Maląg.

Zmiana wysokości świadczenia nastąpi automatycznie, bez konieczności składania kolejnych wniosków. Program Rodzina 500 plus funkcjonuje od kwietnia 2016 roku. Co miesiąc świadczenie trafia do blisko 7 mln dzieci, a łącznie na ten cel rząd wydał ponad 230 mld złotych.

Więcej o: