Pierwsza wyspa na świecie bez telefonów. Tutaj turyści odpoczywają od mediów społecznościowych

Finlandia zachęca odwiedzających wyspę Ulko-Tammio do odłożenia smartfonów i cieszenia z wypoczynku w otoczeniu natury. Zakaz używania telefonów nie obowiązuje, jednak władze namawiają turystów do detoksu od urządzeń, których używają na co dzień. Wyspa chce być pierwszą na świecie strefą turystyczną wolną od urządzeń mobilnych.

Aktualnie raczej ciężko spotkać osobę, która nie posiadałabym telefonu, a są nawet tacy, którzy na co dzień użytkują dwa smartfony. Finlandia nie bez powodu - przez sześć lat z rzędu - została uznana za najszczęśliwszy kraj na świecie. Teraz tamtejszy rząd chce ograniczyć przywiązanie ludzi do swoich smartfonów, apelując do odwiedzających wyspę Ulko-Tammio, aby na czas pobytu nie korzystali oni z urządzeń mobilnych. Władze podkreślają, że nie jest to zakaz, a jedynie prośba. 

Zobacz wideo Patrzyła w telefon i weszła pod jadący tramwaj... cudem przeżyła

"Wyspa Ulko-Tammio, która znajduje się u wybrzeży Hamina, będzie tego lata obszarem wolnym od telefonów. Chcemy nakłonić wczasowiczów do wyłączenia inteligentnych urządzeń i zatrzymania się na wyspach oraz prawdziwego nacieszenia się nimi" - wyjaśnia Mats Selin, ekspert ds. turystyki wyspiarskiej w Visit Kotka-Hamina, cytowany przez visitkotkahamina.fi.

Wyspa bez telefonów

Ulko-Tammio jest pierwszą na świecie wyspą turystyczną bez urządzeń mobilnych. Odłożenie smartfonów przez odwiedzających, ma nie tylko umożliwić odcięcie się od wszelkiego rodzaju mediów, przez co wypoczynek będzie efektywniejszy, ale także ma ułatwić podziwianie uroków wyspy, która ma wiele do zaoferowania. Występują tam liczne szlaki turystyczne, zróżnicowana roślinność, a zwiedzający mogą przenocować na wyspie w namiotach lub domkach. 

Odłożenie telefonów jest dobrowolne, ale służy zdrowiu

Warto jednak wiedzieć, że jeśli ktoś nie jest w stanie rozstać się ze swoim telefon to również może odwiedzić wyspę Ulko-Tammio. Smartfonowy detoks jest całkowicie dobrowolny, a na miejscu działa sieć komórkowa i można z niej korzystać. Jednak eksperci uważają, że nawet chwilowy odpoczynek odd urządzeń mobilnych jest bardzo ważny dla zdrowia. "Ludzie nie powinni być cały czas przyklejeni do ekranów. Nawet krótki cyfrowy post może być przydatny i poprawić nasze samopoczucie oraz pomóc złagodzić objawy lęku i depresji" - mówił Terhi Mustonen, psycholog i specjalista z Sosped Foundation, organizacji pozarządowej zajmującej się opieką społeczną. 

Więcej o: