Najbogatszy Polak tylko w rok zwiększył swój majątek o 10 mld zł. A Solorz-Żak najniżej od 24 lat

Niemal wszyscy najbogatsi Polacy z TOP10 "Wprost" zwiększyli swój majątek - niektórzy nawet dwukrotnie. Tomasz Biernacki w rok wzbogacił się o połowę, ale to daje wzrost aż o 10 mld zł. Uwagę przykuwa też spory spadek w zestawieniu Zygmunta Solorz-Żaka, który wypadł z podium i tak nisko w rankingu nie był od ponad dwóch dekad.

Na najnowszej liście najbogatszych Polaków "Wprost" zmiany pojawiają się dopiero od trzeciego miejsca. Liderem pozostaje Tomasz Biernacki, tajemniczy miliarder, który nie pokazuje się publicznie, a dorobił się fortuny dzięki sieci dyskontów Dino. Drugie miejsce utrzymał Michał Sołowow, który obecnie działa w branży energetycznej. Z podium spadł natomiast Zygmunt Solorz-Żak. 

Zobacz wideo AI zmienia rynek pracy. Parysz: Nie inwestujmy w pierwszej kolejności w dane, tylko w ludzi

Najbogatsi Polacy jeszcze bogatsi

W pierwszej dziesiątce jest jednak więcej przetasowań. A to dlatego, że niemal wszyscy Polacy miliarderzy w ciągu minionego roku stali się bogatsi. "W tym roku cała setka najbogatszych Polaków zgromadziła 231 mld zł. To dokładnie o 43 mld zł więcej niż przed rokiem" - pisze "Wprost".

Tomasz Biernacki nie tylko nie stracił pierwszego miejsca, ale też zwiększył swój majątek o prawie 57 proc., czyli około 10 mld zł. Dzięki temu ma już 24 mld zł, prawie dwa razy więcej niż drugi na liście Michał Sołowow, którego majątek wzrósł o 18 proc. Właściciel dyskontów Dino bez problemu zmieściłby się też na liście 500 najbogatszych osób na świecie. Rankingi różnią się metodologiami więc porównanie nie jest w pełni miarodajne, ale 5,89 mld dol. majątku wystarczyłoby na miejsce nad  Giorgio Armanim, 427. w rankingu Bloomberga. Biernacki nie został w nim jednak uwzględniony.  

Na trzecim miejscu znalazł się z kolei Jerzy Starak, po tym jak jego majątek urósł jeszcze bardziej niż ten Biernackiego, bo aż o 58,3 proc. To sprawiło, że właściciel Polpharmy ma już 9,5 mld zł majątku i pierwszy raz od lat wbił się na podium. Czwarte miejsce utrzymała Dominika Kulczyk, która w ubiegłym roku zarobiła najmniej spośród TOP10 najbogatszych Polaków i  jej majątek wzrósł ledwie o 3,53 proc. Piąte miejsce przypadło Pawłowi Marchewce z Techlandu, studia gier, które w ubiegłym roku wypuściło Dying Light 2. To sprawiło, że majątek Marchewki wzrósł o zawrotne 104,76 proc. do 8,6 mld zł. 

Podium inaczej układa się jednak w rankingu Forbesa, który znajdziecie w poniższym artykule. Mimo że opublikowano go ledwie kilka miesięcy wcześniej, to rozbieżności są spore i pierwsze miejsce należy w nim do Michała Sołowowa. Forbes oszacował, że jego majątek wynosi 25 mld zł, to prawie dwa razy więcej niż wycena "Wprost".

Zygmunt Solorz-Żak najniżej w rankingu od ponad dwóch dekad

Właściciel Polsatu spadł aż o trzy miejsca i zajął ledwie szóstą pozycję. Tak nisko w rankingu nie był od 1998 roku, gdy zajął 7. pozycję. Słabe wyniki nadawcy telewizyjnego sprawiły, że majątek Solorz-Żaka skurczył się o 15 proc, do 8,5 mld zł. To jedyna osoba z TOP10, która straciła pieniądze. 

Siódme miejsce przypadło Sebastianowi Kulczykowi, który wzbogacił się o 5,71 proc., ale spadł w rankingu o dwie pozycje. Jego majątek oszacowano na 7,4 mld zł. Ósme miejsce zajęli Zbigniew i Mateusz Juroszkowie. Ich majątek urósł o 116,67 proc., dzięki czemu awansowali o cztery miejsca i wbili się do TOP10. W ich rękach jest deweloper Atal oraz największy prywatny bukmacher STS. Ta druga spółka niebawem zostanie sprzedana za 2,7 mld zł. 

Łukasz Nosek, który dorobił się na współpracy z Elonem Muskiem spadł o dwie pozycje, na dziewiąte miejsce i to mimo tego, że jego majątek wzrósł o 22 proc, do poziomu 6,1 mld zł. Jako przedstawiciel Last Energy w ubiegłym roku "podpisywał list intencyjny z polską Grupą Enea w sprawie zastosowania nad Wisłą technologii małych modułowych reaktorów jądrowych" - informuje "Wprost".

Największy skok na liście zaliczył Arkadiusz Muś, który awansował o siedem pozycji i wbił się na  ostatnie miejsce w TOP10. Jego majątek urósł aż o 104,17 proc., do 4,9 mld zł. Przedsiębiorca jest właścicielem Press Glass, jednego z największych producentów szyb zespolonych w Europie. 

  1. Tomasz Biernacki 24 mld zł, +56,86 proc. więcej majątku niż przed rokiem, pozycja bez zmian
  2. Michał Sołowow 13 mld zł, +18,18 proc., bez zmian
  3. Jerzy Starak 9,5 mld zł, +58,33 proc., awans o trzy miejsca
  4. Dominika Kulczyk 8,8 mld zł, +3,53 proc, bez zmian
  5. Paweł Marchewka 8,6 mld zł, +104,76 proc., awans o trzy miejsca
  6. Zygmunt Solorz 8,5 mld zł, -15,00 proc., spadek o trzy miejsca
  7. Sebastian Kulczyk 7,5 mld zł, +5,71 proc., spadek o dwa miejsca
  8. Zbigniew i Mateusz Juroszkowie 6,5 mld zł, +116,67 proc., awans o trzy cztery miejsca
  9. Łukasz Nosek 6,1 mld zł, +22,00 proc., spadek o dwa miejsca
  10. Arkadiusz Muś 4,9 mld zł, +104,17 proc., awans o siedem miejsc. 
Więcej o: