Wyższy ryczałt za wczasy pod gruszą? Zmiany w ZFSŚ? Projekt jest w Sejmie. Kto może zyskać?

Ryczałt na wczasy pod gruszą ma szansę wzrosnąć. Sejm zajmuje się obecnie projektem, który umożliwi firmom przekazanie wyższych kwot na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Beneficjentami będą osoby, które korzystają z finansowanych przez niego świadczeń.

Według projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw, od 1 lipca może zostać odmrożony fundusz świadczeń socjalnych. Projekt nowelizacji przepisów trafił 16 czerwca do prac sejmowych. Jeśli przyjmie go parlament, a prezydent podpisze, zwiększy się podstawa odpisu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Zobacz wideo „To oni będą przegrywami". Ostra reakcja Fogla na słowa Tuska o pisowskim pomyśle na referendum

Wczasy pod gruszą. Wyższy ryczałt po odmrożeniu podstawy odpisu? 

Zgodnie z projektem od 1 lipca br. pracodawcy mieliby przeznaczyć na cele socjalne o 15,12 proc. więcej pieniędzy - ma to związek z tzw. odmrożeniem, po dwóch latach przerwy, podstawy odpisów na fundusz socjalny. Podstawą do naliczenia funduszu będzie miesięczne wynagrodzenie w narodowej gospodarce w drugim półroczu 2021 roku, czyli 5 104,90 zł (wyższe o 15,12 proc.). Oznacza to większą kwotę do dyspozycji w ramach funduszy świadczeń. Dotyczy to również tzw. wczasów pod gruszą.

Przypomnijmy, od 1 stycznia 2023 r. podstawą naliczania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2019. Jego wysokość wyniosła 4 434,58 zł.

Wczasy pod gruszą. Kto może skorzystać z dofinansowania wakacji?

Dofinansowanie wakacji przysługuje każdemu pracownikowi, który co najmniej dwa tygodnie przebywa na urlopie i złoży stosowny wniosek o przyznanie ryczałtu na tzw. wczasy pod gruszą. To dofinansowanie przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na etacie raz w roku. Wysokość dofinansowania jest ustalana indywidualnie i zależy od zarobków pracownika.

Najpopularniejszą formą wydatkowania środków z funduszu socjalnego są właśnie tzw. wczasy pod gruszą. Są też wykorzystywane na zapomogi dla pracowników dotkniętych poważnymi chorobami lub zdarzeniami losowymi. Mogą także zostać przeznaczone na dofinansowanie wydarzeń kulturalnych czy sportowych.

Więcej o: