TVN ukarany przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. "Nadmierne eksponowanie"

TVN będzie musiał zapłacić 70 tysięcy złotych kary - taką decyzję podjęła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Prezes KRRiT ukarał stacje za lokowanie produktu.

Prawie rok temu TVN wyemitował program, który według prezesa KRRiT Macieja Świrskiego, naruszył art. 17a ust.5 pkt 1 ustawy o radiofonii i telewizji. Mowa o audycji "Dzień dobry wakacje" z 14 sierpnia 2022 roku. Jak czytamy w komunikacie Rady, na stacje nałożono karę za: "nadmierne eksponowanie lokowanego produktu podczas rozmowy przeprowadzonej w trakcie cyklicznej imprezy plenerowej pn. Projekt Plaża". Wspominany przepis przewiduje bowiem, że "audycje, w których stosuje się lokowanie produktu, nie mogą: nadmiernie eksponować danego produktu". TVN będzie musiał zapłacić 70 tysięcy złotych kary.  

Zobacz wideo Radosław Fogiel gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl

KRRiT wszczyna postępowanie w TVN-ie. Konsekwencje komentarza w "Szkle kontaktowym"

TVN w komunikatach KRRiT pojawia się ostatnio nadwyraz często. W zeszłym tygodniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała na swoim Twitterze, że "Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski podjął decyzję o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie audycji 'Szkło kontaktowe', wyemitowanej w programie TVN24 15 maja 2023 r. o godz. 22:00". Nie podano co prawda powodu wszczęcia takiego postępowania, ale wydaje się pewnym, że chodzi o transfobiczny komentarz Krzysztofa Daukszewicza. W rzeczonym programie nawiązując do szyderstw Jarosława Kaczyńskiego z osób transpłciowych, "zażartował", pytając "jakiej dziś jest płci" Piotr Jacoń, który właśnie pojawił się na ekranie, by zapowiedzieć wiadomości. Dziennikarz, ojciec transpłciowej córki, jest znany z zaangażowanie w walkę o prawa osób transpłciowych.   

Więcej o: