300 plus przysługuje rodzicom wszystkich uczniów raz w roku. W przypadku większości osób świadczenie z programu "Dobry Start" jest przyznawane aż do ukończenia przez ucznia 20. roku życia. Nieco dłużej mogą je pobierać rodzice uczniów z niepełnosprawnościami. 1 lipca ZUS rozpocznie przyjmowanie wniosków o wypłatę 300 złotych na wyprawkę szkolną.
Świadczenie z programu "Dobry Start" jest wypłacane bez względu na dochód danej rodziny. Do otrzymywania 300 plus są uprawnieni opiekunowie dzieci uczących się w szkołach, od pierwszej klasy szkoły podstawowej do ostatniej klasy szkoły średniej. 300 złotych na wyprawkę szkolną nie przysługuje zatem rodzicom przedszkolaków, dzieci uczęszczających do tzw. zerówki ani studentów. Opiekunowie uczniów z niepełnosprawnościami mogą pobierać świadczenie aż do ukończenia przez nich 24. roku życia.
Aby otrzymać 300 złotych na wyprawkę szkolną, należy złożyć wniosek do ZUS. Urzędnicy będą przyjmowali dokumenty od 1 lipca do 30 listopada 2023 roku. Wnioski należy wysyłać drogą elektroniczną, wykorzystując jedno z następujących narzędzi:
Wniosek o wypłatę 300 plus na wyprawkę szkolną może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny lub opiekun faktyczny (osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). O przyznanie świadczenia z programu "Dobry Start" dla uczniów przebywających w pieczy zastępczej wnioskuje rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor danej placówki opiekuńczo-wychowawczej.