Kilkaset złotych na wakacyjny wypoczynek. Kto może skorzystać ze wczasów pod gruszą?

Przed zbliżającymi się wakacjami wiele osób może skorzystać z dofinansowania swojego wypoczynku. Ile może dostać pracownik w ramach tzw. wczasów pod gruszą? Okazuje się, że kwoty sięgają nawet kilkuset złotych.

Środki wypłacane ze świadczenia w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, znanego jako "wczasy pod gruszą", są często dużym wsparciem dla osób, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Wysokość wypłacanych środków może wynieść nawet kilkaset złotych. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby je otrzymać?

Zobacz wideo Rekordowe zarobki banków mimo wakacji kredytowych. Jak to możliwe?

Wczasy pod gruszą 2023. Jakie warunki trzeba spełnić?

Jeżeli pracownik chce otrzymać świadczenie w postaci tzw. wczasów pod gruszą, musi się upewnić, czy w jego zakładzie pracy funkcjonuje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. To on gromadzi środki finansowe, które są przekazywane na świadczenia socjalne dla pracowników. Co ważne, ze świadczenia mogą skorzystać tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Wysokość otrzymanego świadczenia jest uzależniona od wysokości dochodu, jaki przypada na jednego członka rodziny w danym gospodarstwie. Staż pracy oraz kwalifikacje nie są brane wówczas pod uwagę.

Wysokość przyznawanego świadczenia ostatecznie ustala pracodawca. Najczęściej są to kwoty od 200 do tysiąca złotych. Jeżeli pracownik otrzyma mniej niż 380 zł, nie obowiązuje go podatek dochodowy. Co ważne, świadczenie jest wypłacane tylko wtedy, gdy pracownik skorzysta z 10 lub 14 dni nieprzerwanego urlopu. Następnie powinien złożyć stosowny wniosek w miejscu pracy o wypłatę świadczenia. 

Wczasy pod gruszą 2023. Ilu pracowników musi być zatrudnionych, by pracodawca założył ZFŚS?

Zgodnie z polskim prawem Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tworzą pracodawcy, którzy zatrudniają minimum 50 pracowników, a także od 20 do 49 pracowników, jeśli złożą wniosek o utworzenie go przez zakładową organizację związkową. Co ważne liczba osób zatrudnionych jest zawsze uwzględniana 1 stycznia danego roku. Jeśli w kolejnych miesiącach liczba pracowników się zmieni, nie wpływa to na założenie ZFŚS.

Środki z funduszu mogą zostać przeznaczone na działalność sportową, kulturową, wypoczynek, pomoc finansową dla pracowników czy na opiekę dzieci w przedszkolach lub żłobkach. Warunki przyznawania świadczeń powinny być zawarte w regulaminie zakładowym.

Nie ma znaczenia, kiedy w danym roku pracownik wykorzysta urlop wypoczynkowy ani to, jak go spędzi. Może zaplanować wyjazd na wycieczkę, wyjechać gdzieś 'na własną rękę', czy zostać w domu" - czytamy na stronie Serwisu Służby Cywilnej.

Więcej o: