Grupa Azoty przedmiotem dochodzenia prokuratury. Możliwe "wyrządzenie znacznej szkody majątkowej"

Grupa Azoty od miesięcy zmaga się z problemami z produkcją. Teraz jedną z największych firm chemicznych w Polsce zajmą się prokuratorzy. To efekt doniesienia złożonego przez związkowców.

Prokuratura Okręgowa w Lublinie podjęła decyzję o wszczęciu śledztwa w sprawie Zakładów Azotowych Puławy oraz Grupy Azoty – informuje money.pl. Wniosek o przeprowadzenie dochodzenia został złożony przez związkowców, a postępowanie ma na celu zbadanie zarzutów dotyczących "wyrządzenia znacznej szkody majątkowej".

Zobacz wideo Andrzej Duda w Kijowie. Powodem m.in. sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Prokuratura wszczyna śledztwo. "Wyrządzeniu znacznej szkody majątkowej"

Śledztwo, które rozpoczęło się na wniosek związkowców, ma na celu dokładne zbadanie wszystkich aspektów związanych z sytuacją w Zakładach Azotowych Puławy oraz Grupie Azoty. Prokuratura Okręgowa w Lublinie będzie analizować zarzuty dotyczące wyrządzenia znacznej szkody majątkowej, aby ustalić ewentualne przestępstwa popełnione w tym kontekście. Śledczy mówią też o "nadużyciu uprawnień lub niedopełnieniu obowiązku w zakresie zajmowania się sprawami majątkowymi, lub działalnością gospodarczą innego podmiotu"

Pada zarzut o podejrzeniu popełnienia przez członków zarządu Zakładów Azotowych Puławy czynu zabronionego, czyli podjęcia decyzji o zatrzymaniu pracy kluczowych instalacji

- podaje Money.

W ramach śledztwa prokuratura będzie przeprowadzać dochodzenie, które obejmie m.in. analizę dokumentów, przesłuchanie świadków oraz zbieranie wszelkich niezbędnych dowodów, które pozwolą na ustalenie faktów. Prokuratorzy będą starali się ustalić, czy faktycznie doszło do wyrządzenia znacznej szkody majątkowej oraz, jeśli tak, to kto jest za to odpowiedzialny.

Orlen bada możliwość przejęcia części spółki Azoty

Zakłady Azotowe Puławy oraz Grupa Azoty są jednymi z najważniejszych podmiotów w polskim sektorze chemicznym. Na początku czerwca Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że koncern analizuje możliwość akwizycji Zakładów Azotowych w Puławach należących do Grupy Azoty S.A. Dodał, że podpisany został list intencyjny rozpoczynający etap badań w zakresie akwizycji.

Prezes Obajtek podkreślił, że w trudnych czasach należy konsolidować poszczególne branże. Spółki podpisały umowę o współpracy i zachowaniu poufności, która umożliwi rozpoczęcie procesu badania kondycji puławskich zakładów od lipca. Wyniki przeprowadzonych badań będą podstawą do podjęcia dalszych decyzji związanych z akwizycją.

Prezes Orlen Daniel Obajtek stwierdził, że Polski Koncern Naftowy i Grupę Azoty Puławy łączy wiele synergii, które pozytywnie wpłyną na proces konsolidacji spółki. Wśród najistotniejszych Obajtek wymienił synergie technologiczne i operacyjne, a także sprzedażowe i logistyczne. Ponadto firmy mogą współdziałać w zakresie badań i dalszego rozwoju.

Więcej o: