W piątek odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia dotycząca rozwiązań, które mają zapobiegać łamaniu prawa przy wystawianiu e-recept przez lekarzy. Adam Niedzielski poinformował o zleconej kontroli, która wykazała ogromną skalę problemu i pozwoliła zidentyfikować nieuczciwych specjalistów. Wśród nich było dziesięciu lekarzy, którzy w skali roku wystawili od 100 do 400 tysięcy recept, a to oznacza, że dziennie wypisywali "od blisko 300 do ponad tysiąca recept".
W tej sprawie złożono doniesienie do prokuratury, ponieważ chodzi m.in. o podejrzenie oszustwa, sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia publicznego, narażenie na utratę zdrowia i życia oraz udostępnienie środków odurzających. "Przypomnę, że mieliśmy już dwa przypadki, w których zachodzi poważne podejrzenie, że zapisane bez badania silne leki przeciwbólowe i psychotropowe doprowadziły do śmierci pacjenta" - mówił Niedzielski. Ministerstwo zdrowia chcąc ograniczyć praktykę nieuczciwych lekarzy, planuje wprowadzić limity w liczbie wystawianych recept. Na 10 godzin pracy lekarz będzie on mógł wystawić e-recepty 80 pacjentom, w praktyce oznacza to około 300 recept. Minister zapowiedział również rozporządzenie, ograniczające możliwość wystawiania recept na leki psychotropowe.
Podczas konferencji minister został zapytany, czy jest możliwość likwidacji recept wystawianych elektronicznie. "Nie, absolutnie (...). Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że e-recepta jest ogromnym udogodnieniem dla obywateli. Liczba wystawionych recept to już nawet nie dziesiątki czy setki milionów - mówimy tutaj o miliardach wystawionych recept. Łatwość jej użytkowania, brak możliwości zgubienia to są wszystko zalety, więc absolutnie nie dojdzie tutaj do sytuacji wylania dziecka z kąpielą" - tłumaczył Niedzielski cytowany przez bankier.pl
Niedzielski przyznał, że w środowisku medycznym pojawiają się różne nieprawidłowości i trzeba je niwelować. "Ponieważ samo środowisko lekarskie nie jest w stanie pozbyć się ze swojego grona czarnych owiec, czyli tych lekarzy, którzy nie tylko łamią zasady etyki zawodowej, którzy łamią prawo i stwarzają zagrożenie zdrowia i życia pacjenta, ja zdecydowałem się podjąć drastyczne działania" - mówił minister zdrowia cytowany przez money.pl. "Po prostu musimy reagować i przyjrzeć się, osądzić, na ile te działania podejmowania przez lekarzy są nieetyczne" - dodał.