Sobota wielkich zmian. Autostrady, kredyty, podatki i darowizny. Miliony osób to odczują

Nowelizacja PIT, nowe leki na refundacje, zmiany w przepisach ruchu drogowego, bezpłatne autostrady czy nowy program mieszkaniowy - to tylko niektóre z wielu zmian, które wejdą w życie na początku lipca. Zebraliśmy najważniejsze z nich, aby pomóc odnaleźć się w tym legislacyjnym zamieszaniu.

Zacznijmy od tego co najgłośniejsze. Formalnie od soboty (choć realnie od poniedziałku) ruszy program mieszkaniowy Bezpieczny Kredyt 2 proc. i będzie można składać wnioski o dopłaty. Przypomnijmy, zgodnie z założeniem programu banki będą udzielały kredytów mieszkaniowych na "normalnych" warunkach, ale kredytobiorcy będą płacić ratę składającą się z części kapitałowej (czyli części tej kwoty, którą rzeczywiście pożyczyli od banku) oraz odsetek w wysokości około (zwykle trochę ponad) 2 proc. w skali roku. Skorzystać z dopłat będą mogły osoby w wieku do 45 lat (w przypadku małżeństwa lub rodziców to warunek dla jednej osoby), która nie mają i nigdy nie miały własnego mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.  

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 161

Program Pierwsze Mieszkanie wchodzi w życie

Drugim filarem programu Pierwsze Mieszkanie jest także możliwość założenia konta na ten cel z dodatkową premią z budżetu państwa. Konto Mieszkaniowe będą prowadziły banki na podobnych zasadach jak konta oszczędnościowe. Odkładając na nim jednak konkretnie na mieszkanie, będzie można liczyć na rządowe dopłaty. Konto będzie wymagało regularnych wpłat od 500 zł do 2 tys. zł co miesiąc, przez 3-10 lat (z możliwością jednych w roku "wakacji" bez wpłaty). W zamian rząd dorzuci premię - w wysokości rocznej inflacji lub średniego rocznego wzrostu cen mieszkań (wyższej z tych dwóch liczb). Co ważne, premia będzie naliczana co roku, ale wypłacona dopiero po zakończeniu oszczędzania.   

Wzrośnie minimalne wynagrodzenie

Od soboty 1 lipca wzrośnie wynagrodzenie minimalne. Obecnie aktualne minimalne wynagrodzenie wynosi 3 490 zł brutto. Po podwyżce "najniższej krajowej" będzie to już 3 600 zł. To wzrost o 590 zł i 19,6 proc. w stosunku do minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w roku ubiegłym. Zwiększona zostanie także minimalna stawka godzinowa. Od 1 lipca 2023 roku ma ona wynosić 23,50 zł brutto. Dotychczas było 22,80 zł brutto.  

Darmowe autostrady i wiele więcej. Uwaga, kierowcy!

Duże zmiany czekają kierowców. Po pierwsze, od soboty nie będzie trzeba płacić za przejazd odcinkami A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica na polskich autostradach. Ponadto od tego dni nie można już wprowadzić opłat na pozostałych autostradach zarządzanych przez GDDKiA - nawet na odcinkach będących obecnie w realizacji. Podkreślmy, że zniesienie opłat dotyczy tylko pojazdów o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, czyli samochodów osobowych i motocykli. Tego dnia w życie wchodzi także zakaz wyprzedzania na drogach szybkiego ruchu dla wielkich ciężarówek, tj. pojazdów kategorii N2 lub N3, jeśli droga ma wyłącznie dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Skrócony zostanie także okres przechowywania informacji o zgromadzonych punktach karnych w centralnej ewidencji kierowców z dwóch lat do jednego roku oraz wprowadzona możliwości redukcji 6 punktów karnych przez udział w kursach reedukacyjnych. Dotyczy to jedynie nowych punktów. 

To jednak nie wszystko. Zlikwidowana została także konieczność uiszczania opłaty ewidencyjnej na Fundusz CEPiK w wysokości 50 groszy pobieranej m.in. za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, zalegalizowanych tablic rejestracyjnych, blankietu profesjonalnego dowodu rejestracyjnego oraz wydanie prawa jazdy. Tak samo zniesione zostaną opłaty ewidencyjne w wysokości 1 zł pobierane przez stacje kontroli pojazdów za przeprowadzenie badania technicznego oraz za dokonanie odczytu wskazania drogomierza. Za usługi te zapłacimy teraz 98 zł. Z kolei w związku z podwyższeniem płacy minimalnej wzrosły kary za brak ważnego OC. Przy braku polisy od 1 do 3 dni wyniosą - 1440 zł, od 4 do 14 dni - 3600 zł, a powyżej 14 dni - 7200 zł.  

Zmiany dla przedsiębiorców i pracowników 

Od lipca zacznie również obowiązywać Slim VAT 3, który wprowadza ułatwienia w pakiecie VAT e-commerce. Wprowadza nowe zasady w zakresie przeliczania kursów walut w przypadku wystawienia faktur korygujących, rezygnację z obowiązku drukowania dokumentów przez kasy online/wirtualne, ułatwienia w pakiecie VAT e-commerce oraz liberalizację warunków dla podatnika bezgotówkowego (zwrot VAT - 15 dni). Zwiększa także limit wartości sprzedaży, uprawniający do posiadania statusu małego podatnika. Liczony wraz z kwotą podatku wzrośnie on z 1,2 mln euro do 2 mln euro. Metoda kasowa, czyli sytuacja, gdy VAT rozliczany jest dopiero w okresie, w którym nastąpiła płatność od klienta, stanie się bardziej dostępna, czyli więcej podatników będzie mogło składać deklaracje za okresy kwartalne. 

Jak już wspomnieliśmy, od 1 lipca wzrośnie płaca minimalna w Polsce, a wraz z nią kwota zasiłku chorobowego. Wzrośnie ona z 3 011,52 zł w czerwcu od 3 106,44 zł w lipcu. I będzie obowiązywał w tej wysokości do końca grudnia. Zasiłek chorobowy, zależny od zarobków osoby ubezpieczonej wynosi: 80 proc. podstawy wymiaru, w tym także za okres pobytu w szpitalu lub 100 proc. podstawy wymiaru, także za czas pobytu w szpitalu, jeżeli niezdolność do pracy: przypada w okresie ciąży; spowodowana jest gruźlicą; lub wynika z poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów. 

Zmiany w podatkach

Nowe przepisy będą również regulować kwestię kwoty wolnej od podatku. Korzyści z jej zwiększenia czerpać będą szczególnie spadkobiercy oraz osoby przyjmujące darowiznę. Kwota zwolnienia w każdym przypadku wzrośnie ponad trzykrotnie. Od 1 lipca mocy prawnej nabiorą trzy nowe progi, które swoją wartością ponad trzykrotnie przewyższają poprzednio ustalone limity. Limity przewidziane dla darowizn oraz spadków w przypadku jednej osoby od lipca bieżącego roku wyniosą:

  • 36 120 zł dla nabywców zawierających się w pierwszej grupie podatkowej - dotychczas było to 10 434 zł,
  • 27 090 zł dla nabywców zawierających się w drugiej grupie podatkowej - dotychczas było to 7 878 zł,
  • 18 060 zł dla nabywców zawierających się w trzeciej grupie podatkowej - dotychczas było to 5 308 zł.

Zmiany dosięgły także opodatkowania spadków i darowizn od wielu osób. Nowa kwota wolna od podatku zakłada tym razem:

  • 108 360 zł dla nabywców pierwszej grupy podatkowej,
  • 81 270 zł dla nabywców drugiej grupy podatkowej,
  • 54 180 zł dla nabywców trzeciej grupy podatkowej.

Nowe leki na refundację

Ponadto od 1 lipca 2023 r. zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Zmiany dotyczą m.in. leków na cukrzycę, nadciśnienie, depresję, łagodny przerost prostaty i szczepionek przeciwko pneumokokom. Wśród leków aptecznych będą to m.in. Detritol, Trixeo Aerosphere i Vimetso, który pomaga w walce z cukrzycą. Z kolei na liście leków szpitalnych są to m.in. Cosentyx, Ofev i Mavenclad, który przeznaczony jest dla chorych na stwardnienie rozsiane. Refundowane będzie także sześć leków ze wskazaniem onkologicznym na m.in. raka piersi. 

Więcej o: