Wypomnieli premierowi "miskę ryżu" i "zagubione" 770 mld zł. Morawiecki wini PO

- Pan nam obiecał kilka lat temu 770 miliardów. I co się stało z tymi pieniędzmi? - takie pytanie usłyszał premier Mateusz Morawiecki podczas sobotniego spotkania z wyborcami. Wypomniano mu też wypowiedź o "misce ryżu".

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w sobotę z mieszkańcami Kościerzyna na Pomorzu. Wśród publiczności byli jednak nie tylko sami zwolennicy obozu władzy. Do głosu doszedł również też mężczyzna nie do końca zadowolony z obecnych rządów

Czy pan cały czas stosuje tę swoją zasadę, że ludzi trzeba słuchać, obiecać im to, czego oni oczekują, a potem się z tych obietnic wycofywać? I czy ludzie mają pracować, nie powiem tego niecenzuralnego słowa, którego pan użył, za miskę ryżu?

- spytał mężczyzna. Nawiązał w ten sposób do wypowiedzi Mateusza Morawieckiego nagranej w 2013 roku w słynnej restauracji "Sowa&Przyjaciele". "Trzeba słuchać ludu, obiecać im, czego oczekują, a potem wygaszać ich oczekiwania. Mają zap***ać za miskę ryżu" - mówił na nagraniu, które - podobnie jak inne - trafiły do sieci.

Mateusz Morawiecki odpowiada, co z 770 miliardami dla Polski

Na tym jednak nie poprzestał. Zadał też premierowi inne pytanie - odnoszące się do Krajowego Planu Odbudowy, który wciąż nie jest zaakceptowany. 

Pan nam obiecał kilka lat temu 770 miliardów, pamiętam z plakatem takim pan stał. I co się stało z tymi pieniędzmi?

- dopytywał.

- Cieszę się, że są tutaj, zwolennicy, przeciwnicy. Najpierw opowiem o tych 770 miliardach - zaczął Morawiecki. - Szanowny panie, już teraz część z tych pieniędzy płynie do Polski. Druga część zablokowana przez sędziów i komisarzy i zablokowana na żądanie ludzi z Platformy Obywatelskiej, czeka. Czeka, hańba - stwierdził szef rządu. 

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się też do drugiego zarzutu. -  A i jeszcze pan coś mówił o pracy za niewielkie pieniądze. To ja przypomnę, w czasie Platformy Obywatelskiej za ile się pracowało za godzinę? 2, 3, 4 złote za godzinę! Takie oferty pracy. Jaka była płaca minimalna? 1750 złotych - stwierdził. 

Krajowy Plan Odbudowy (KPO) jest planem finansowym stworzonym przez Unię Europejską, aby pomóc państwom członkowskim w odbudowie ekonomicznej po pandemii koronawirusa. KPO obejmuje łączną pulę funduszy w wysokości 750 mld euro, z czego Polska ma prawo do skorzystania z równowartości ok. 160 mld złotych. Z tej kwoty 107 mld złotych będzie przyznawanych w postaci dotacji i 52 mld złotych w postaci preferencyjnych pożyczek.

Pieniądze z KPO mają wspierać transformację cyfrową, transformację energetyczną. Dzięki KPO Polska będzie mogła skuteczniej rywalizować na międzynarodowym rynku. Środki wstrzymano, ponieważ zdaniem władze Unii Europejskiej polska nie spełnia kryteriów praworządności. 

Więcej o: