Orkady rozważają odłączenie się od Wielkiej Brytanii. "Ludzie pytają, kiedy powrócimy do Norwegii"

Orkady - archipelag wysp położony u północnych wybrzeży Szkocji - rozważają odłączenie się od Wielkiej Brytanii i przyłączenie do Norwegii. Rada Orkney Islands ma debatować na ten temat we wtorek.

Przewodniczący Rady Orkney Islands James Stockan, w rozmowie z BBC Radio Scotland powiedział, że Orkady nie otrzymują sprawiedliwego finansowania ze względu na swoje obecne stosunki z Wielką Brytanią.

Zobacz wideo Jak będzie wyglądała Wielka Brytania pod panowaniem Karola III?
Odmawia się nam rzeczy, które dostają inne regiony, takich jak zyski z opłat za bilety promowe. Ponadto, dywidenda za wkład, który przez 40 lat wnosiliśmy w wydobycie ropy z Morza Północnego nie jest wystarczająca, abyśmy mogli się utrzymać

- stwierdził.

Orkany przyłączą się do Norwegii? „Nordyckie połączenie"

We wniosku złożonym przez Jamesa Stockana wskazano, że Rada Orkney Islands powinna przyjrzeć się funkcjonowaniu takich terytoriów zależnych Korony, jak Wyspy Normandzkie i Falklandy, ale też Guernsey, Jersey i Wyspa Man, a nawet terytoriów zależnych innych krajów, jak Wyspy Owcze, które należą do Danii.

Stockan sugeruje również, aby Rada zbadała, w jaki sposób Orkady mogą zapewnić sobie „nordyckie połączenie" z Danią, Norwegią albo Islandią. W przeszłości wyspy znajdowały się pod kontrolą Norwegii i Danii, dopóki w 1472 roku nie stały się częścią Szkocji.

Ludzie podchodzą do mnie na ulicy i pytają, kiedy powrócimy do Norwegii

- powiedział James Stockan

Rząd Wielkiej Brytanii twierdzi, że przeznaczy ponad dwa miliardy funtów na wyrównanie szans wśród brytyjskich społeczności, w tym 50 milionów na rozwój gospodarek szkockich wysp, w tym Orkadów.

Więcej o: