Budżet Kancelarii Premiera puchnie w oczach. Ekonomista pyta o przejazdy limuzynami. Jest drogo

Służbowa limuzyna przysługuje na stałe każdemu członkowi kierownictwa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Do końca kwietnia 2023 roku koszty obsługi tych pojazdów wyniosły niemal połowę kwoty, jaką wydano w całym ubiegłym roku - podaje w wyliczeniach ekonomista Rafał Mundry, powołując się na dane rządowe.
Zobacz wideo Prezes w rządzie, nowy szef szabu – wszystkie ręce na pokład? „Kiedy pcha się samochód pod górkę, pierwsze kilka metrów jest łatwe"

Rafał Mundry otrzymał z Centrum Informacyjnego Rządu i Centrum Obsługi Administracji Rządowej dane na temat floty samochodowej, która pozostaje do dyspozycji najważniejszych osób w rządzie, a także kosztów, jakie generuje. "Członkowie kierownictwa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (łącznie 22 osoby) korzystają z floty transportowej Centrum Obsługi Administracji Rządowej" - wyjaśniło CIR. Dodano, że w przypadku premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego transport zapewnia Służba Ochrony Państwa.

Limuzyny kierownictwa KPRM. Koszty obsługi w górę

Centrum Informacyjne Rządu wskazało, że "każdemu z członków kierownictwa KPRM przydzielony jest na stałe do dyspozycji jeden samochód służbowy". Chodzi o samochody Skoda Superb, wyprodukowane w latach 2020-2022. Ekonomista Rafał Mundry dowiedział się z Centrum Obsługi Administracji Rządowej, ile kosztuje obsługa tych pojazdów.

Jak czytamy, w 2022 r. KPRM poniosła koszty obsługi transportowej kadry kierowniczej na kwotę ok. 712 tys. zł netto. Natomiast od początku stycznia 2023 r. do końca kwietnia kwota wyniosła 305 tys. zł. Jeśli podobne wydatki będą ponoszone w kolejnych miesiącach, to obsługa rządowych limuzyn będzie w całym 2023 roku kosztowała ponad 900 tys. zł. To wzrost o 30 proc. - wskazał Rafał Mundry.

Budżet KPRM w 2023 roku dziesięciokrotnie wyższy niż w 2016 roku

Budżet Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na 2023 rok wynosi ponad 1,5 mld zł. Dla porównania, w ubiegłym roku kwota była na poziomie ponad 830 mln zł. Natomiast w 2016 r., czyli na początku rządów PiS, budżet KPRM wynosił zaledwie 147 mln zł.

Więcej o: