Na oborniku zbudował piramidę finansową. Oszukał inwestorów, ukradł miliony i zmienił tożsamość

Mężczyzna z Kalifornii dokonał oszustwa "na obornik" i wyciągnął od inwestorów ponad 8,7 mln dolarów. Przekonywał, że buduje urządzenie, które pozwoli pozyskiwać zieloną energię z krowiego nawozu. Oszukał inwestorów, przedstawiając im sfałszowane dokumenty. Podczas zatrzymania próbował również oszukać organy ścigania.
Zobacz wideo Wezwał policję, bo słyszał wołanie o pomoc. Okazało się, że to koza

66-letni Ray Brewer w okresie od marca 2014 r. do grudnia 2019 r. ukradł inwestorom ponad 8,7 miliona dolarów. Mężczyzna zapewniał, że jego firma zbudowała beztlenowe komory fermentacyjne w mleczarniach w Kalifornii i Idaho, które miały wykorzystywać mikroorganizmy do rozkładania materiału biodegradowalnego i przekształcania go w metan. Surowiec miał być następnie sprzedawany na rynku jako zielona energia - pisze biuro prokuratora USA we wschodnim dystrykcie Kalifornii.

USA. Oszukał inwestorów, wziął miliony i zmienił tożsamość

Ray Brewer prezentował inwestorom mleczarnie i przedstawiał im sfałszowane umowy najmu, fałszywe kontrakty z międzynarodowymi firmami oraz zmienione umowy z bankami, aby sprawić wrażenie, że pozyskał miliony dolarów pożyczek na budowę beztlenowych komór fermentacyjnych. Przedstawił również fałszywe zdjęcia rzekomo powstających komór.

"Po tym, jak Brewer otrzymał pieniądze od inwestorów, przelał je na wiele innych kont bankowych, które otworzył w imieniu różnych podmiotów, członków swojej rodziny i pod fałszywym nazwiskiem" - czytamy. Przelewy wykonywał pod fałszywymi opisami, aby ukryć swoją lokalizację i pochodzenie pieniędzy, zanim wydał je na własny użytek. Za środki, które mężczyzna uzyskał w wyniku oszustwa, kupił m.in. dwie działki o powierzchni co najmniej 10 akrów każda, dom o powierzchni ponad 343 metrów kwadratowych oraz nowe pickupy Dodge Ram. Gdy inwestorzy zorientowali się, że zostali oszukani, Brewer wyjechał do Montany i przyjął nową tożsamość.

Oszust próbował zwieść służby

Ray Brewer próbował oszukać nawet organy ścigania - także po tym, gdy został już zatrzymany. Mężczyzna usiłował wmówić funkcjonariuszom, że zatrzymali niewłaściwą osobę. Jak pisze biuro prokuratora USA we wschodnim dystrykcie Kalifornii, oszust mówił również, że był w marynarce wojennej i uratował kilku żołnierzy podczas pożaru. Ostatecznie przyznał się, że kłamał, aby zmylić mundurowych i przypodobać się im. Mężczyzna został skazany na prawie siedem lat więzienia.

Więcej o: