W Rosji po raz pierwszy odwołano słynny pokaz lotniczy. Brytyjski wywiad wskazał możliwe przyczyny

Katarzyna Rochowicz
Rosyjskie Międzynarodowe Targi Lotnicze MAKS 2023 zostały przeniesione na przyszły rok - poinformowali organizatorzy wydarzenia w oficjalnym oświadczeniu, którego treść przytacza agencja informacyjna Interfax. To pierwsza taka decyzja od 1993 roku, czyli od początku organizacji imprezy.

Międzynarodowe Targi Lotnicze MAKS 2023 odbywają się co dwa lata na rosyjskim lotnisku w mieście Żukowskij w obwodzie moskiewskim. Otwiera je sam Władimir Putin. W tym roku organizatorzy poinformowali, że wydarzenie zostało przeniesione na 2024 rok. "Zamiast w 2023 roku, międzynarodowe targi lotnicze zostały zaplanowane na 2024 rok. MAKS odbędzie się również w 2025 roku. Miejsce największej imprezy przemysłu lotniczego i kosmicznego w przestrzeni euroazjatyckiej pozostaje niezmienione - jest to miasto Żukowskij w regionie moskiewskim" - głosi oświadczenie, którego treść przytacza Interfax.  

Zobacz wideo Pilne posiedzenie Rady Ministrów. Kaczyński: Wzmacniamy obronę na granicy

Pokazy lotnicze MAKS Air Show 2023 odwołane. Brytyjski wywiad wskazał możliwe przyczyny

Zapewniono także, że w ramach przygotowań do organizacji pokazów lotniczych kontynuuje się współpracę z obecnymi i potencjalnymi uczestnikami i wystawcami MAKS, w tym z firmami zagranicznymi reprezentującymi "zaprzyjaźnione kraje". - Przede wszystkim jest to kwestia bezpieczeństwa - powiedział w rozmowie z agencją prezes spółki organizującej wydarzenie, pilot Magomed Tołbojew. Nie podano jednak dokładnych przyczyn odwołania imprezy.

Jak się spekuluje, decyzja może mieć związek z wojną w Ukrainie. Brytyjski wywiad wskazuje, że powodem może być także zagrożenie atakiem, zwłaszcza biorąc pod uwagę ataki dronów w ciągu ostatnich kilku miesięcy. "Pokaz został prawdopodobnie odwołany ze względów bezpieczeństwa po niedawnych atakach bezzałogowych statków powietrznych w Rosji" - czytamy w komunikacie wywiadu. Resort obrony podkreśla także, że na wydarzeniu nie pojawiliby się zagraniczni zachodni producenci, co byłoby wizerunkowym strzałem w stopę. "Organizatorzy najprawdopodobniej zdawali sobie również sprawę z potencjalnego uszczerbku na reputacji, gdyby w wydarzeniu wzięła udział mniejsza liczba międzynarodowych delegacji" - ocenia brytyjskie ministerstwo. Rosyjskie media sugerowały już wcześniej, że odwołanie imprezy to efekt sankcji nałożonych na Rosję przez Zachód w związku z inwazją na Ukrainę. Międzynarodowe Targi Lotnicze MAKS odbywają się w Rosji od 1993 roku na lotnisku w miejscowości Żukowskij. Lotnisko jest oddalone o około 36 kilometrów na południowy wschód od Moskwy.

Więcej o: