Polacy powiedzieli, ile mogą zapłacić za gałkę lodów. Ale ceny nad Bałtykiem są nawet dwa razy wyższe

Polacy zostali zapytani, ile są w stanie zapłacić za gałkę lodów. Aż 71 proc. respondentów stwierdziło, że nie zamierza wydawać na jedną porcję tego przysmaku więcej niż pięć złotych. Jednak w wielu popularnych wśród turystów lokalizacjach nad Bałtykiem ceny są wyższe. Właściciele lodziarni wytłumaczyli, co wpływa na koszt oferowanych przez nich produktów.

Koszt wakacji nad Bałtykiem jest związany z wieloma czynnikami. Turyści poszukują nie tylko noclegu, ale pragną także uprzyjemnić sobie urlop na różne sposoby. Dla wielu nieodłącznym elementem letniego wypoczynku jest spożywanie znacznych ilości lodów. Polacy chcą jednak płacić za tę przyjemność rozsądną cenę. Badanie pokazało, ile pieniędzy jesteśmy w stanie wydać na porcję lodów.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 161 [zawiera autopromocję]

Sondaż dotyczący ceny lodów. 71 proc. Polaków nie chce płacić za gałkę więcej niż pięć złotych

Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna przeprowadził dla Wirtualnej Polski sondaż, w którym zapytano, ile dana osoba "maksymalnie jest skłonna zapłacić za jedną gałkę lodów w tym roku". 1030 osób zabrało w tej sprawie głos. Badanie wykazało, że 71 proc. Polaków nie chce płacić za gałkę lodów więcej niż pięć złotych. 26 proc. respondentów stwierdziło, że godzi się na cenę wyższą, jeśli nie przekracza ona 10 zł. Ceny powyżej 10 zł akceptuje zaledwie 3 proc. badanych.

Zwracaliśmy uwagę, że wysoki koszt wakacji nad Bałtykiem jest związany nie tylko z cenami noclegów, ale także innych usług i dóbr, oferowanych na przykład przez branżę gastronomiczną. Obecna sytuacja ekonomiczna wpływa też na cenę lodów. Jest to związane z aktualnymi kosztami produkcji, w tym wysokimi cenami energii oraz owoców, które wchodzą w skład lodowych deserów.

Choć Polacy chcą wydawać maksymalnie 5 zł na lody, podczas wakacji nad Bałtykiem płaci się więcej

To wszystko sprawia, że ceny nad Bałtykiem są niejednokrotnie ok. dwa razy wyższe niż pięć złotych akceptowane przez Polaków. Właściciele lodziarni podkreślają jednak, że każdą sytuację należy analizować indywidualnie, ponieważ oprócz ceny danego produktu, istotne są także inne kwestie.

- Gałka gałce nierówna. Różnią się wielkością. U nas porcja lodów jest bardzo duża, w granicach 85 gramów i kosztuje 9 złotych. 1 zł za 10 gramów. Mamy najwyższej jakości produkt. Mamy stałych klientów, nikt nie narzeka na cenę. Klientów jest nawet więcej niż w zeszłym roku - przekonuje w rozmowie z Wirtualną Polską pan Michał, właściciel lodziarni z Jastarni.

Jakość lodów sprzedawanych klientom to zagadnienie, do którego odniosła się także osoba pracująca w jednej z gdańskich lodziarni. - U nas gałka kosztuje 7 zł. Porcja ma 70-80 gramów. Stawiamy na jakość i nie żałujemy klientom. Od początku raptem dwie osoby powiedziały nam, że jest drogo. Klienci mówią jednak, że 7 zł to akceptowalna cena. Podają przy tym przykłady z innych miejsc po 9 zł lub więcej - powiedziała rozmówczyni WP.

Więcej o: