Wojna w Ukrainie, kryzys w bankach? To najlepsze półrocze dla miliarderów. Liderem Elon Musk

Majątki 500 najbogatszych osób na świecie wzrosły o 852 mld USD - wynika z raportu Bloomberga. Elon Musk odzyskał koronę lidera i wszystko wskazuje na to, że nie musi obawiać się konkurencji.

Mimo podwyżek stóp procentowych banku centralnego, trwającej wojny w Ukrainie i kryzysu w bankach regionalnych, pierwsza połowa 2023 r. była nad wyraz udana dla szerokiego rynku akcji - to najlepszy czas od drugiej połowy 2020 r. 500 najbogatszych osób na świecie wzbogaciło swoje majątki o 852 mld USD

Zobacz wideo Spadająca część rakiety złapana w siatkę

Najbogatsi ludzie na świecie zarabiają 14 mln dol. dziennie

Każdy, kto znalazł się w Bloomberg Billionaires Index, zarobił średnio 14 mln dol. dziennie. Jak podaje Insider, w czołówce przedsiębiorców, których majątek w pierwszym półroczu znacznie się powiększył, są:  

  1. Elon Musk odnotował wzrost wartości netto o 96,6 mld dol.;
  2. Mark Zuckerberg osiągnął wynik 58,9 mld dol.;
  3. Jeff Bezos skończył półrocze z majątkiem poniżej 47,4 mld dol.;
  4. Larry Ellison odnotował wzrost o 40,8 mld dol.;
  5. Bernard Arnault zarobił 38,2 mld dol. 

Tesla rośnie w siłę, a wraz z nią - Elon Musk

Korona najbogatszego człowieka na świecie wróciła do Elona Muska. Sytuacja mogłaby się szybko zmienić, gdyby akcje Tesli poszły w dół, a Twitter pogłębiał swoje problemy - podobnie jak pod koniec ubiegłego roku. Ten scenariusz jednak jest mało prawdopodobny, bo szał inwestorów na sztuczną inteligencję zwiększył wartość akcji spółek technologicznych. Tesla nadal rośnie, mnożąc tym samym zyski Muska. W poniedziałek 10 lipca jego fortunę zasili 13 miliardów dolarów.

Kto największym przegranym? Gautam Adani

Największym przegranym w Bloomberg Billionaires Index jest Gautam Adani. W tym roku jego majątek spadł o 60 mld 200 mln dol. Sytuację spowodował raport opublikowany 24 stycznia, którego autorzy zarzucili Adani Group, że "przez dziesięciolecia angażowała się w bezczelne manipulacje akcjami i oszustwa księgowe".

Więcej o: