"Gang podatkowy" rozbity. Wystawili "puste" faktury na 90 mln zł, prali brudne pieniądze

Policja zatrzymała 12 osób z "gangu podatkowego". Część podejrzanych usłyszała zarzut popełnienia "zbrodni fakturowej". Przestępcy wystawili bowiem "puste" faktury o łącznej wartości 90 mln zł.

Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie grupy przestępczej wyłudzali kredyty i leasingi, a także wystawili "puste" faktury o łącznej wartości 90 mln zł, co pozwalało w nieuprawniony sposób zaniżać należne do zapłacenia podatki. Straty Skarbu Państwa z tego tytułu oszacowano wstępnie na 10 mln zł. Według śledczych grupa mogła "wyprać" około 15 mln zł. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono mienie należące do podejrzanych o wartości ponad 1 mln zł, w postaci działek, mieszkań, samochodów, udziałów w spółkach i pieniędzy - informuje policja w komunikacie.

Zobacz wideo Patrycja i Paulina czekają na dziecko ["Jesteśmy rodziną" - serial o LGBT+ w Polsce]

"Gang podatkowy" rozbity. Zatrzymano 12 osób, przeszukano ich nieruchomości

W akcji wzięło udział ponad 100 policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Krajowej Administracji Skarbowej. W wyniku skoordynowanych działań zatrzymano 12 osób z "gangu podatkowego" i przeszukano 24 miejsca ich zamieszkania, biur rachunkowych oraz użytkowanych przez nich nieruchomości na terenie województw dolnośląskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.

Policja przejęła sprzęt elektroniczny oraz dokumentację księgową, która zostanie poddana analizie przez śledczych. Ponadto funkcjonariusze zabezpieczyli pieniądze w różnych walutach o równowartości kilkudziesięciu tysięcy złotych, a także samochody i dwie jednostki broni, które zostały przekazane do specjalistycznych badań.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty "zbrodni fakturowej". Grozi im do 25 lat więzienia

Zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie prokurator przedstawił im zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym trzem osobom zarzut kierowania tą grupą. Dodatkowo pięć osób usłyszało zarzuty "zbrodni fakturowej", za co grozi do 25 lat pozbawienia wolności. Pozostałe zarzuty dotyczyły oszustw, prania pieniędzy i przestępstw karno-skarbowych. Siedem osób zostało tymczasowo aresztowanych.

Więcej o: