Sejm rozpoczyna dwudniowy maraton. Nowelizacja budżetu i 800 Plus

Zwiększenie deficytu budżetowego jeszcze w tym roku, 800 zł i tzw. renta wdowia. To tylko niektóre pozycje na długiej liście głosowań, jakimi w czwartek i piątek zajmą się posłowie.

W czwartek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Sejmu. Posłów czeka prawdziwy maraton, bo do uchwalenia jest sporo. Na rozpatrzenie czeka m.in. wniosek o nowelizację budżetu na rok 2023, który podwyższy limit wydatków. Mają one wynieść maksymalnie 693,4 mld zł (obecnie obowiązuje limit w wysokości 672,5 ml zł). Projekt przewiduje zwiększenie deficytu do 92 mld zł z obecnych 68 mld. 

Zobacz wideo Morawiecki odniósł się do spotu Tuska. Nazwał jego postępowanie "fikołkami"

Znowelizowana ma też zostać ustawa okołobudżetowa, dzięki której do samorządów ma trafić 14 mld zł. Nowela dotyczy też kwestii wypłaty jednorazowych dodatków pracownikom budżetówki oraz przekazanie nagród dla nauczycieli, oraz dodatkowych wynagrodzeń dla sędziów. 

Sejm zajmie się 800 Plus. Opozycja chce przyspieszyć zwiększenie świadczenia

Sejm zajmie się też zwiększeniem świadczenia 500 Plus. Od 1 stycznia 2024 roku kwota świadczenia na każde dziecko wyniesie 800 zł. Opozycja zapowiedziała już, że do projektu złoży poprawkę, która wprowadzi zwiększone świadczenie od razu - bez czekania do przyszłego roku. 

Posłowie będą też debatować nad obywatelskim projektem tzw. renty wdowiej. Przewiduje on, że wdowa po śmierci małżonka będzie mogła zachować swoją emeryturę, a do tego uzyskać dodatek w wysokości 50 proc. renty męża. Albo wybrać rentę po mężu i dodatek w wysokości 50 proc. swojej emerytury. 

Poza tym, pojawi się projekt z dziedziny ochrony środowiska. Chodzi o wprowadzenie systemu kaucyjnego na plastikowe butelki o pojemności do trzech litrów oraz m.in. puszki. 

Lista tematów, którymi ma zająć się Sejm na tym posiedzeniu, jest znacznie dłuższa. Zawiera m.in. projekt nowelizacji ustawy o referendum krajowym, projekt nowelizacji Kodeksu karnego (zwiększenie kar za szpiegostwo), ustawę o zmianie ustroju sądów powszechnych, ustawę o lasach Suwerennej Polski. Posłowie będą też głosować nad poprawkami. Harmonogram prac przewiduje też głosowanie nad wnioskiem o wotum nieufności ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi

Więcej o: