Na Wawelu drogo, a jak inne polskie atrakcje? Sprawdzamy ceny. Nawet 700 zł od rodziny 2+2

Wakacje to nie tylko leżenie plackiem na plaży lub piesze górskie wycieczki. Atrakcji, z których skorzystać mogą rodziny, jest znacznie więcej. Ile jednak kosztują? Wizyta w parku rozrywki czy aquaparku, przejazd kolejką linową, a nawet zwiedzanie muzeum może kosztować kilkaset złotych.

Ile kosztuje rodzinne zwiedzanie, zjeżdżanie, oglądanie w tegoroczne wakacje? Dyskusja na ten temat ożyła na nowo w zeszłym tygodniu. Wtedy okazało się, że wejście na Wawel może być kosztowne, bo bilet normalny to 151 zł, a ulgowy 101 - tyle kosztuje zwiedzenie wszelkich możliwych atrakcji. "Biletów rodzinnych brak" - narzekał jeden z internautów. Rodzina 2+2 za kompleksową wycieczkę po jednym z najważniejszych polskich muzeów musi zatem zapłacić ok. 500 zł. 

Zobacz wideo Kiedy Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe? Analizujemy

Przedstawiciele instytucji uderzyli się w piersi i zapowiedzieli zmiany. - Opcja biletu rodzinnego była w planach Zamku, ale nieporozumienie wywołane biletem "Wawel od A do Z" przyspieszy wprowadzenie go do sprzedaży - stwierdziła Urszula Wolak-Dudek, rzeczniczka instytucji. Zapewniła tym samym, że bilet rodzinny, czyli tańszy, pojawi się w ofercie. 

Warto podkreślić, że Wawel można zobaczyć w znacznie niższej cenie. Wycieczka o nazwie "Dziedziniec Zamku i Wzgórze Wawelskie z Audio-Przewodnikiem" kosztuje bowiem 30 zł od osoby - rodzina 2+2 zapłaci tu ok. 120 zł (dzieci mają kilkuzłotową zniżkę).  

Zwiedzanie z nauką w tle

Ci, którzy w wakacje chcieliby zdobyć trochę wiedzy, odwiedzić mogą i inne miejsca w Polsce. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oferuje bilety na wystawy, do planetarium i bilety łączone. Biletów rodzinnych w ofercie brak, dlatego rodzina 2+2 za zwiedzenie wystawy zapłaci 136 zł, za wizytę w Planetarium 96 zł. Za bilet łączony opłata wyniesie 196 zł. Dla porównania planetarium w Toruniu oferuje bilet rodzinny. Rodzina 2+2 zapłaci 68 zł. Rodzina z jednym dzieckiem 51 zł.

W Warszawie do zwiedzania jest oczywiście znacznie więcej. Muzeum Narodowe oferuje bilet normalny w cenie 25 zł, a ulgowy 10 zł. Zwiedzanie wystaw stałych kosztuje więc rodzinę 2+2 60 zł. Tyle samo zapłacimy za zwiedzanie wystaw czasowych - w tym wypadku w ramach biletu rodzinnego za kwotę 60 zł eksponaty oglądać może aż sześć osób. 

Popularną atrakcją w Warszawie jest taras widokowy w Pałacu Kultury i Nauki. Bilet normalny kosztuje 20 zł, ulgowy 15, a zatem rodzice z dwójką dzieci za wjazd na szczyt jednego z głównych punktów stolicy zapłacą 70 zł. Bilet rodzinny jest dostępny dla okazicieli Karty Dużej Rodziny. W tym wypadku cena wynosi 12 zł za osobę. 

Oceanaria, ZOO, Afrykaria. Ile kosztuje bycie blisko natury?

A jak kształtują się ceny w innych popularnych turystycznie miejscach w Polsce? Bilety rodzinne są w wielu cennikach. I tak w gdańskim ZOO - największym pod względem powierzchni w Polsce w lipcu i sierpniu bilet rodzinny kosztuje 120 zł. Uprawnia do wizyty pięciorga osób. Dla porównania warszawskie ZOO oferuje rodzinie 2+2 wejście w cenie 25 zł za osobę. Daje to kwotę 100 zł. 

Polacy chętnie odwiedzają też oceanaria i afrykaria. To we Wrocławiu cieszy się szczególną popularnością z uwagi na wyjątkowo bogatą ofertę. Bilet rodzinny (dwoje dorosłych i trójka dzieci) to koszt 230 zł. Bilet normalny kosztuje 70 zł, a ulgowy 60, w przypadku czteroosobowej rodziny oznacza to 30 zł oszczędności, a przy trójce dzieci 90 zł oszczędności.

Oceanarium w Gdyni oferuje bilety rodzinne - rodzina 2+2 zapłaci tu 110 zł. Dostępne są i inne warianty - taniej bilet może kupić rodzina już z jednym dzieckiem (cena dla grupy to 95 zł). Ofertę ma też łódzkie ZOO - Orientarium oferuje bilet rodzinny 2+2 w cenie 220 zł. Rodzina z trójką dzieci zapłaci 250 zł.

JuraPark w Bałtowie (woj. świętokrzyskie) oferuje bilety normalne w cenie 109 i ulgowe w cenie 99 zł. Rodzina 2+2 zapłaci tu więc ok. 430 zł za wszystkie atrakcje. Na liście jest Muzeum Jurajskie, Prehistoryczne Oceanarium, Zwierzyniec Bałtowski (dolny+ górny Safari), Polska w Miniaturze, Sabatówka, Park Zabaw, Rollercoaster, Kino Cinema 5D, Wrotkarnia. 

embed

Parki rozrywki. Sprawdź, ile to kosztuje

Popularne wśród Polaków są też parki rozrywki. Energylandia (mieści się w Zatorze w województwie małopolskim) nie oferuje możliwości zakupu biletu rodzinnego. Każdy musi mieć bilet indywidualny, dlatego też rodzina 2+2 zapłaci za jednodniowy pobyt w parku rozrywki 700 zł. Są ceny specjalne - solenizant, który obchodzi urodziny i dziecko do lat 3 za wstęp płacą symboliczną złotówkę.

W Suntago (część parku rozrywki i wypoczynku Park of Poland w miejscowości Wręcza, woj. mazowieckie) biletu rodzinnego również nie ma. Rodzina 2+2 zapłaci tu za dzień pobytu blisko 600 zł. Można też wybrać pobyt 4-godzinny. W tym wypadku cena wyniesie 510 zł. Warto wspomnieć, że 16-latek jest już traktowany jak osoba dorosła.

Wśród innego rodzaju parków rozrywki wymienić trzeba JuraPark Solec Kujawski (woj. kujawsko-pomorskie) oferuje bilety w cenie 69 zł za osobę normalną i 59 zł za dziecko. Zwiedzanie ścieżki edukacyjnej z dinozaurami i gigantycznymi owadami, Polski w miniaturze, Muzeum Ziemi, Ogrodu Jurajskiego, Kina 5D, Parku Zabaw będzie kosztowało rodzinę 2+2 niespełna 300 zł. Właściciele karty Dużej Rodziny mają prawo do 10 proc. zniżki.

Zatorland, mieszczący się kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa, również rodzinnej oferty nie ma. Rodzina 2+2 zapłaci tu ok. 340 zł. Chyba że dzieci są jeszcze małe (do 95 cm) - wtedy robi się znacznie taniej, bo cena spada do ok. 180 zł. W Polsce działa wiele mniejszych ośrodków. Dla przykładu Mazurlandia, położona w pobliżu Mrągowa, oferuje wstęp w cenie 25 zł za osobę. Rodzina 2+2 zapłaci więc 100 zł. 

Fokarium Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry mieszczące się na Helu również nie ma oferty rodzinnej. Rodzice z dwójką dzieci za wstęp zapłacą niespełna 50 zł.

W kontekście wakacji nie sposób wspomnieć o sopockim molo. Wstęp jest tu płatny, ale są bilety rodzinne. Rodzice z dziećmi (jednym, dwojgiem lub trojgiem) zapłacą odpowiednio 21, 22 lub 23 zł. 

Nad morzem albo w górach. Znamy ceny

Na koniec wybór kilku tradycyjnych turystycznych atrakcji. W Zakopanem będzie to wjazd na Gubałówkę. Bilet normalny kosztuje 29 zł, ulgowy 23 zł. Rodzina 2+2 zapłaci więc niespełna 100 zł. Popularny wśród turystów jest też Karpacz i wjazd na Śnieżkę. Szczególną popularnością cieszy się ten od czeskiej strony. Osoba dorosła zapłaci 620 koron (ok. 115 zł) za podróż w obie strony, dziecko 560 koron (ok. 100 zł), dziecko do lat 10 300 koron (ok. 50 zł). Młodsze dzieci podróżują bezpłatnie. W zależności od wieku dzieci rodzina 2+2 zapłaci więc od ok. 200 do 400 zł. 

Aquapark Zalewski, największy aquapark w województwie Zachodniopomorskim, mieszczący się w nadmorskim Mrzeżynie, ma w ofercie bilet rodzinny poza sezonem. W wakacje całodzienny bilet normalny kosztuje 110 zł, ulgowy 80 zł. Dzieci do lat 3 nie płacą. Rodzina 2+2 zapłaci więc - w zależności od wieku pociech, od 220 do 380 zł za dzienny pobyt. 

Warto przy okazji wspomnieć, że na Mazurach ma powstać jeden z największych w Polsce parków rozrywki. Jego powierzchnia ma wynieść 70 ha, a jedną z głównych atrakcji będzie wieża swobodnego spadania o wysokości 150 m. Inwestycja powstanie pod Olsztynkiem. 

Z powyższej listy wynika, że atrakcje dla rodziny dostępne są w różnych cenach, kwestia biletów rodzinnych, opłat za dzieci jest też bardzo zróżnicowana. Czasami stawka wynosi symboliczną złotówkę, a w innych przypadkach niemal tyle samo, co w przypadku osoby dorosłej. 

Więcej o: