Kiedy Konto Mieszkaniowe w PKO BP, Banku Millennium i Alior Banku? Jest odpowiedź przedstawicieli

Od poniedziałku w Banku Pekao można otworzyć Konto Mieszkaniowe w ramach programu Pierwsze Mieszkanie. Kiedy tego typu konto będzie można założyć w innych bankach? Na jakim etapie są prace? Odpowiedzi udzielili m.in. przedstawiciele PKO BP, Alior Banku, mBanku i Banku Millennium.

Konto Mieszkaniowe to jeden z filarów rządowego programu Pierwsze Mieszkanie, którego celem ma być pomoc w oszczędzaniu na zakup własnego mieszkania. 10 lipca jako pierwszy konta te wprowadził do swojej oferty Bank Pekao. Co z pozostałymi bankami?

Zobacz wideo Bezpieczny Kredyt 2% - dla kogo, ile można zyskać?

Konta Mieszkaniowe. Które banki wprowadzą je do oferty?

Jak wynika z informacji uzyskanych przez dziennikarzy TVN Biznes, nad wprowadzeniem Konta Mieszkaniowego pracują PKO Bank PolskiVeloBank, Alior Bank i Bank BPS. Pierwsze dwa planują wdrożyć nowe rozwiązanie do końca 2023 roku. Bank BPS nie podał jeszcze konkretnej daty, Alior Bank zapewnia, że chce wprowadzić tego typu konta "jak najszybciej".

Decyzji co do wdrożenia Konta Mieszkaniowego nie podjęły jeszcze ING Bank Śląski, Bank BNP Paribas i Bank Millennium. "Analizujemy temat" - tak można podsumować ich odpowiedzi. mBank wyjaśnia z kolei, że w tej chwili priorytetem jest wprowadzenie do oferty Bezpiecznego Kredytu 2 procent.

Co to jest Konto Mieszkaniowe? Jakie są zasady?

Konto Mieszkaniowe w ramach programu Pierwsze Mieszkanie mogą założyć osoby, które ukończyły 13 lat i mają nie więcej niż 45 lat. Aby konto było aktywne, jego właściciel powinien regularnie co miesiąc wpłacać od 500 do 2 tys. złotych przez okres od trzech do maksymalnie 10 lat. Raz do roku klienci mogą zrobić sobie "wakacje" od wpłaty. Oszczędności będą oprocentowane zgodnie z ofertą danego banku, a odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki.

- Wartość wpłat w tym przedziale jest elastyczna i sami sobie ją dobieramy w zależności od potrzeb i możliwości. Na koniec, jeśli te środki przeznaczymy na cele mieszkaniowe, dostaniemy premię w wysokości wskaźnika inflacyjnego albo wskaźnika wzrostu ceny nieruchomości - poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Więcej o: