"Zamordowani przez Niemców". Lokomotywę z takim napisem PKP wyśle do Berlina

Lokomotywa oklejona grafiką upamiętniającą rodzinę Ulmów zamordowaną przez Niemców zacznie kursować na trasie Przemyśl-Kraków-Berlin. To wspólna inicjatywa PKP Intercity, Grupy PKP, Kancelarii Prezydenta i MKiDN. Oficjalna prezentacja pociągu odbędzie się w najbliższy czwartek.

Za sprawą decyzji papieża Franciszka 10 września bieżącego roku odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów. Pan Józef wraz z ciężarną żoną Wiktorią i sześciorgiem dzieci zapisali się na kartach historii, gdy ukrywali Żydów w trakcie okupacji niemieckiej. Za swoją postawę zostali rozstrzelani przez nazistów w 1944 r.

Zobacz wideo Co wpływa na ceny paliw? Czy jest szansa na obniżki? Pytamy Urszulę Cieślak

Akcja promująca beatyfikację rodziny Ulmów. Poświęcona im lokomotywa pojedzie do Berlina

W spopularyzowaniu ważnego wydarzenia i pielęgnowaniu pamięci o bohaterskiej rodzinie mają pomóc liczne akcje promocyjne. Jedną z nich realizują wspólnie Kancelaria Prezydenta, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Grupa PKP oraz PKP Intercity.

"Zamordowani przez Niemców za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej" - takim napisem odnoszącym się do beatyfikowanych niebawem Ulmów oklejono lokomotywę pociągu PKP Intercity "Wawel". Przez okres wakacji pociągnie ona składy podróżujące na stałej trasie Przemyśl-Kraków-Berlin.

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Za nietypowy projekt na pociągu odpowiada biuro "Niepodległa"

Zdjęcia specjalnie wystylizowanego pociągu trafiły już do sieci, a ich prawdziwość potwierdził między innymi Polsat News. Za przygotowanie grafiki odpowiedzialne było biuro "Niepodległa". Oficjalną prezentację lokomotywy zaplanowano na najbliższy czwartek. Poza możliwością zobaczenia jej na żywo uczestnicy wydarzenia będą mogli obejrzeć wystawę zorganizowaną w holu głównym warszawskiego Dworca Centralnego. Ekspozycję nazwaną "Samarytanie z Markowej" przygotował Instytut Pamięci Narodowej.

Więcej o: