Posłowie uchwalili 7 lipca nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. świadczenie 500 plus ma wzrosnąć do 800 złotych dopiero od nowego roku. Rząd chce, by regulacja została przyjęta przez Sejm obecnej kadencji.
W środę (12 lipca) Senat rozpoczął dwudniowe posiedzenie. Izba zajmie się m.in. prezydencką nowelizacją ustawy o Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022, a także projektami uchwał dotyczących rocznicy ludobójstwa na Wołyniu. Co z 800 plus? Politycy nie mają w planach debaty na temat pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, ale też wejście ustawy w życie rząd zaplanował na przyszły rok.
Dziennikarze podczas konferencji prasowej, która odbyła się tuż przed obradami, zapytali marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego (Koalicja Obywatelska), dlaczego izba nie zajmie się waloryzacją świadczenia 800 plus. - Pracujemy starym, dobrym trybem. Komisje, konsultacje i dopiero debata plenarna. Mamy zawsze 30 dni, ale w przypadku ustaw pilnych 20 dni - odpowiedział. - Ta ustawa nie jest pilna, więc będzie rozpatrzona prawdopodobnie na następnym posiedzeniu - dodał.
Tomasz Grodzki zaznaczył, że zgodnie z projektem 800 plus wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r., więc - jak podkreślił - "czasu aż nadto". Według planu pierwsze, wyższe świadczenie zostanie wypłacone do 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. Jak czytamy w projekcie, wydłużenie terminu wypłat wynika z konieczności wprowadzenia regulacji technicznych, zapewniających Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych czas na sprawne obsłużenie wszystkich spraw.