Podwyżka 500 plus do 800 zł będzie musiała zaczekać? Marszałek Tomasz Grodzki: Ustawa nie jest pilna

Senat rozpoczął dwudniowe posiedzenie, podczas którego zajmie się m.in. nowelizacją ustawy o Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Podwyższenie świadczenia 500 plus do 800 złotych będzie musiało poczekać. - Ta ustawa nie jest pilna - skomentował marszałek Tomasz Grodzki.

Posłowie uchwalili 7 lipca nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.  świadczenie 500 plus ma wzrosnąć do 800 złotych dopiero od nowego roku. Rząd chce, by regulacja została przyjęta przez Sejm obecnej kadencji.

Zobacz wideo Na konferencji padło pytanie o miecz dla Rydzyka. Bochenek uciekł od odpowiedzi: Państwo znowu spekulujecie

Senat nie zajmie się teraz 800 plus. Wpływy rosyjskie, Wołyń

W środę (12 lipca) Senat rozpoczął dwudniowe posiedzenie. Izba zajmie się m.in. prezydencką nowelizacją ustawy o Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022, a także projektami uchwał dotyczących rocznicy ludobójstwa na Wołyniu. Co z 800 plus? Politycy nie mają w planach debaty na temat pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, ale też wejście ustawy w życie rząd zaplanował na przyszły rok.

Marszałek Senatu: Ta ustawa nie jest pilna

Dziennikarze podczas konferencji prasowej, która odbyła się tuż przed obradami, zapytali marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego (Koalicja Obywatelska), dlaczego izba nie zajmie się waloryzacją świadczenia 800 plus. - Pracujemy starym, dobrym trybem. Komisje, konsultacje i dopiero debata plenarna. Mamy zawsze 30 dni, ale w przypadku ustaw pilnych 20 dni - odpowiedział. - Ta ustawa nie jest pilna, więc będzie rozpatrzona prawdopodobnie na następnym posiedzeniu - dodał.

"Czasu jest aż nadto". Kiedy wypłaty?

Tomasz Grodzki zaznaczył, że zgodnie z projektem 800 plus wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r., więc - jak podkreślił - "czasu aż nadto". Według planu pierwsze, wyższe świadczenie zostanie wypłacone do 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. Jak czytamy w projekcie, wydłużenie terminu wypłat wynika z konieczności wprowadzenia regulacji technicznych, zapewniających Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych czas na sprawne obsłużenie wszystkich spraw. 

Więcej o: