Jedziesz na wakacje? Pamiętaj o jednej rzeczy. Inaczej zapłacisz wysoką karę

Podczas wakacyjnych wyjazdów bardzo często przywozimy ze sobą różne pamiątki lub prezenty dla bliskich. W takiej sytuacji nie możemy zapomnieć, aby zgłosić się do kontroli. W przeciwnym wypadku możemy słono zapłacić.

Cło to opłata nakładana przez poszczególne państwa na towary, które przywozimy do kraju. Gdy zabieramy z wakacji pamiątki lub prezenty, musimy pamiętać, że w niektórych przypadkach możemy zapłacić podatek, a jeśli nie zgłosimy towarów do oclenia na przejściu granicznym lub w porcie lotniczym - czeka nas wysoka kara.

Zobacz wideo Dlaczego loty trwają dziś dłużej niż 10 lat temu?

Jedziemy na wakacje i chcemy przywieźć pamiątki. Kiedy zapłacimy cło?

Towary przywożone na użytek własny lub rodziny oraz prezenty są zwolnione z cła i podatku pod warunkiem, że nie przekraczają określonych limitów. Jeśli podróżujemy samolotem lub statkiem, w przypadku towarów pochodzących spoza Unii Europejskiej o wartości do 430 euro nie poniesiemy żadnej dodatkowej opłaty. Warto pamiętać, że w przypadku samochodu lub pociągu limit jest niższy i wynosi 300 euro.

Co więcej, niektóre towary są zwolnione z cła, a zatem nie będą uwzględniane przy powyższych limitach. Podczas kontroli nie wlicza się wartości: niezbędnych lekarstw, bagażu osobistego, który wcześniej został zabrany w podróż (podczas powrotu do Polski) lub bagażu, który jest przywożony ze sobą i zostanie później wywieziony (w przypadku podróży do Polski); paliwa w standardowym baku pojazdu, którym podróżujemy oraz w kanistrze (do 10 litrów), a także określonej ilości tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Jaką ilość tytoniu i wyrobów tytoniowych można przywieźć, aby nie zapłacić cła? Podróżując drogą lądową: 40 sztuk papierosów, 20 sztuk cygaretek,10 cygar lub 50 gramów tytoniu do palenia. W przypadku drogi lotniczej lub morskiej możemy zabrać ze sobą pięć razy więcej towaru, czyli: 200 sztuk papierosów, 100 sztuk cygaretek, 50 cygar lub 250 gramów tytoniu do palenia. W przypadku napojów alkoholowych, aby nie zapłacić cła, można wnieść: 1 litr napoju alkoholu mocnego powyżej 22 proc. (np. wódka) lub 2 litry alkoholu do 22 proc. (np. likier) i 4 litry wina oraz 16 litrów piwa.

Jak kara za niezgłoszone pamiątki z wakacji?

Jeśli nie zgłosimy towaru do oclenia, grozi nam bardzo wysoka kara. Wysokość grzywny regulują przepisy Kodeksu karno-skarbowego. Oblicza się ją na podstawie minimalnego wynagrodzenia. Kara może być wymierzona w granicach od 1/10 do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. To oznacza, że od 1 lipca 2023 r. najniższa grzywna za wykroczenie skarbowe wynosi 360 zł, a najwyższa - 72 tys. zł.

Więcej o: