Jest jeden król obniżek, ale spójrzcie na ziemniaki. "Nigdy nie widziałem, żeby rynek ziemniaka był tak rozgrzany"

Z ponad 30 monitorowanych przez nas podstawowych produktów spożywczych tanieją rok do roku zaledwie dwa. Miesiąc do miesiąca widać pewne korzystne dla konsumentów zmiany, jednak są one głównie sezonowe. Coś niepokojącego widać natomiast w cenach ziemniaków. Co się dzieje?

Kolejny miesiąc z rzędu widzimy obniżki cen masła. Przed rokiem za kostkę masła w sklepach małoformatowych, tzw. "blisko domu", trzeba było zapłacić 7,87 zł, a w czerwcu tego roku - 6,06 zł, a więc o 23 proc. mniej. Widocznie niższe są też ceny oleju rzepakowego, który gościł przez wiele miesięcy na medialnych czołówkach jako jeden z najmocniej drożejących produktów. Teraz średnia jego cena wynosi 10,51 wobec 12,98 zł (czerwiec 2023 w porównaniu do czerwca 2022). Na tym się kończą jednak korzystne wiadomości dla konsumentów, przynajmniej na razie.

Zobacz wideo Jak GUS liczy "prawdziwą" inflację?

Sprawdzane paragony

Jak co miesiąc portale Handelextra.pl i Gazeta.pl na bazie danych pozyskiwanych przez CMR ze sklepów sprawdzają, jak zmieniają się ceny podstawowego spożywczego koszyka. Patrzymy na ponad 30 produktów i na paragony z tysięcy placówek, co pozwala nam zobaczyć, za ile faktycznie sprzedawane są towary. Bierzemy pod uwagę wiodącą markę danego produktu (w oparciu o statystyki popularności w strukturze sprzedaży), a ceny są uśredniamy dla kraju. Tam, gdzie takiej wiodącej marki nie uda się wyróżnić (jak w przypadku pieczywa, sprzedawanego lokalnie), porównujemy produkty o takich samych parametrach. Uwzględniamy też promocje. Paragony pochodzą z małych sklepów, do 300 mkw, a więc tych tzw. osiedlowych, znajdujących się często najbliżej miejsca zamieszkania klientów.

Ziemniaczane braki

Zaczęliśmy od rekordzistów obniżek, to teraz czas spojrzeć na drugi biegun. Tu – miejsce pierwsze – również bez zmian. Cukier zdrożał rok do roku o 46,5 proc., co oznacza wydatek w wysokości 6,46 zł za 1 kg. Miejsce drugie należy do jaj, w przypadku których podwyżka wyniosła niemal 28 proc. Miesiąc do miesiąca widać jednak lekkie drgnięcie w tę korzystną dla konsumenta stronę – za 10 sztuk po raz pierwszy od kilku miesięcy płacił poniżej 10 zł (dokładnie: 9,96 zł), co jest najniższą ceną od grudnia 2022 r. Nieoczywisty jest produkt zamykający tu podium. Są nim… ziemniaki, o 25,7 proc. droższe niż przed rokiem. O ich niedoborze i wyjątkowo wysokich cenach słychać na rynku europejskim od jakiegoś czasu, alarmują głównie Holendrzy, czołowi eksporterzy tego surowca na Europę. Mowa jest o opóźnionych nasadzeniach przy ograniczonych zapasach z zeszłego roku i niesłabnącym popycie.

- Nigdy nie widziałem, żeby rynek ziemniaka był tak rozgrzany (…) ceny są bezprecedensowo wysokie, a największy problem jest z ziemniakami z czerwoną skórką, których po prostu nie można dostać nigdzie w Europie - mówi rozmowie z branżowym portalem Fresh Plaza Robert Voskamp, z holenderskiej spółki Rola Fresh.

Jak wyglądają ceny w mniejszych sklepach? Oto raport z paragonówJak wyglądają ceny w mniejszych sklepach? Oto raport z paragonów Grafika: Gazeta.pl

Przerwa od czekolady

Wracając jednak z rynku europejskiego na lokalny: większość produktów, również warzyw i owoców drożeje rok do roku dwucyfrowo, również te produkty postrzegane jako "nie pierwszej potrzeby", tzn. takie, z których można zrezygnować, gdy trzeba ograniczać wydatki. I tak długo przed podwyżkami powstrzymywała się branża i detaliści w przypadku słodyczy. Wprawdzie producenci wprowadzali (i oficjalnie nieraz ogłaszali) nowe cenniki, ale próbowali jakoś skompensować to handlowi i konsumentom promocjami, gratisami itp. Teraz zarówno herbatniki, jak i wafelki czy czekolada drożeją już widocznie, bo (odpowiednio) o 18,5, 12,4 i 16,7 proc. Wraz z wysokimi temperaturami nadszedł gorszy czas dla słodyczy, zwłaszcza tych czekoladowych - przez kolejne miesiące nastąpi tu spadek obrotów, na rzecz słodyczy nieczekoladowych, w tym lodów impulsowych. Do przeczytania o ich cenach i trendach na tym rynku zapraszamy już w piątek, bo dzieje się tu dużo - od strony cenowej i popytowo-podażowej.

Tymczasem warto spojrzeć również na te produkty, które - aktualnie - drożeją najsłabiej. Tu, w ujęciu rocznym, niewielką różnicę widać w pomidorach. W czerwcu 2022 kosztowały 7,86 za kg, a rok później - 7,96 zł. O 5,3 proc. więcej płacimy teraz za kajzerkę, a 6 proc. - za ogórki. Mąka to wydatek 6,9 proc. droższy, zaś ser żółty - 7,8 proc.

Więcej o: