Czereśnie pojawiły się w sklepach. Cena zależy od koloru i wielkości owocu. Te odmiany będą droższe

Na rynkach i w sklepach pojawia się coraz więcej czereśni. To samo dotyczy rynku w Broniszach, które ma być "zalane" tymi owocami. Ile kosztują czereśnie i jak przedstawia się ich cena w zależności od odmiany?

Jak informuje portal sadyogrody.pl, na rynku hurtowym w Broniszach jest bardzo dużo czereśni. Najlepsze ceny i wysoką sprzedaż notują zazwyczaj odmiany wielkoowocowe. Jak poinformował ekspert rynku Bronisze Maciej Kmera, owoców jest bardzo dużo, dlatego też można liczyć na większe zróżnicowanie cen

Zobacz wideo Jak GUS liczy "prawdziwą" inflację?

Ile kosztują czereśnie na rynku hurtowym? "Wczoraj odmiana Carmen kosztowała 19 zł za kilogram"

- We wtorek 11 lipca i w środę 12 lipca podaż czereśni na rynku była bardzo duża. Ceny są mocno zróżnicowane i wynoszą od pięciu do 19 złotych za kilogram, w zależności od kalibru - przekazał portalowi Maciej Kmera.

- Wczoraj (11 lipca) odmiana Carmen kosztowała 19 zł/ kg. To towar extra spod daszków. Odmiana Poznańska czy odmiany o drobniejszych owocach kosztują 5-7 zł/ kg. Klienci poszukują jednak przede wszystkim czereśni o dużych owocach i za takie odmiany można uzyskać wyższą cenę - dodał.

Wśród odmian wielkoowocowych czereśni wymienia się także Reginę, Summit, Kordę i Lapins. Takie odmiany nadają się jednak przede wszystkim do uprawy pod osłoną. Ze względu na duży owoc, czereśnie potrafią pękać pod wpływem opadów deszczu

Ceny czereśni - ciemne owoce są droższe od jasnych odmian

Z kolei portal sady24.pl informuje, że na rynkach droższe są odmiany o ciemnych owocach. W zależności od średnicy czereśni, ceny prezentują się następująco:

  • średnia 22 mm+ - cena od 7,00 do 9,00 zł/kg;
  • średnia 24 mm+ - cena od 9,00 do 9,50 zł/kg;
  • średnia od 26 mm+ - cena od 10,50 zł/kg.

"Część firm w ogóle nie kupuje jasnych odmian. Niemniej spotkamy się również z takimi ofertami - jasne odmiany sprzedamy od 5,00 do 6,00 zł/kg. Cena dotyczy owoców powyżej 22 mm średnicy" - czytany w raporcie portalu. Na rynkach hurtowych stawki zaczynają się średnio od 6 złotych, a kończą na 16 złotych za kilogram. 

Więcej o: