Najniższa emerytura w Polsce to zaledwie kilka groszy. Ile wynosi najwyższa? Skąd różnice w świadczeniach?

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi ponad 43 tys. złotych podczas gdy kwota najniższego świadczenia wypłacanego w naszym kraju stanowi zaledwie kilka groszy. W których województwach wypłacane są największe, a w którym najmniejsze emerytury? Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdradził, w jaki sposób nie dopuścić do drastycznego obniżenia świadczenia.

Rekordowa emerytura wypłacana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Zabrzu i wynosi ponad 40 tys. zł podczas gdy kwota najniższej to zaledwie kilka groszy. Przepaść pomiędzy najwyższym i najniższym świadczeniem emerytalnym jest więc ogromna. Z czego wynikają tak duże różnice? ZUS wskazał kilka działań, które mogą drastycznie obniżyć wysokość emerytury.

Zobacz wideo Ludzie nadal unikają PPK? "Chcemy pokazać Polakom, że to są ich prywatne oszczędności"

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce

Najwyższą emeryturę w Polsce pobiera 86-latek z Sosnowca (woj. śląskie), który przepracował w swoim życiu 62 lata. Co miesiąc mężczyzna otrzymuje z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych aż 43 412 zł brutto. Drugi w zestawieniu beneficjentów najwyższych świadczeń jest mężczyzna z Warszawy (woj. mazowieckie), któremu ZUS za przepracowanie 61 lat na stanowisku kierowniczym wypłaca 36 390 zł brutto.

Niechlubny rekord najniższej emerytury trafił do mieszkańca Dolnego Śląska. - Najniższą emeryturę w Polsce, czyli 2 grosze dostaje Wrocławianin, który w swoim życiu zapłacił tylko jedną składkę do ZUS w wysokości 1,01 zł - wyjaśniła Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS we Wrocławiu w rozmowie z serwisem infor.pl. Mężczyzna przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat, jednak w swoim życiu odprowadził składkę wyłącznie za jeden miesiąc prowadzenia działalności gospodarczej.

Co zrobić, aby mieć wyższe świadczenie?

Aby uzyskać wysokie świadczenie emerytalne, pracownicy muszą wystrzegać się pewnych zachowań, które skutecznie mogą obniżyć kwotę przyznanej w przyszłości emerytury. Należą do nich przede wszystkim:

  • praca bez umowy tzw. praca na czarno,
  • bezpłatne urlopy w pracy,
  • ciągłe zwolnienia lekarskie

Rzeczniczka wrocławskiego ZUS wskazała także na kluczowe działanie, które pozwoli wypracować wyższy kapitał. Jej zdaniem zasada jest prosta - im dłuższy staż pracy, tym wyższa emerytura. Dłuższa praca sprawia, że więcej środków pochodzących ze składek ląduje na indywidualnym koncie emerytalnym. - Te rekordowo wysokie i bardzo niskie emerytury z ZUS to dowód na to, że warto długo pracować i płacić składki. Dłuższa praca sprawia, że wypłacana na starość emerytura jest wysoka z racji tego, że środki gromadzone na indywidualnym koncie emerytalnym są dłużej odkładane, a statystyczna średnia długość życia się skraca - wyjaśniła Iwona Kowalska-Matis.

Więcej o: