Maląg zapowiada podwyżkę dla uczniów od września. O ile?

1 września bieżącego roku wzrośnie wysokość pensji bazowej dla uczniów zasadniczych szkół zawodowych i praktykantów zdobywających doświadczenie w firmach - przekazała podczas czwartkowego briefingu ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Podczas wystąpienia padły deklaracje trzech progów zarobkowych zawierających ponad 200 zł podwyżki.

Rozporządzenie regulujące kwestię wysokości pensji bazowej dla wychowanków zasadniczych szkół zawodowych i praktykantów zbierających doświadczenie bezpośrednio w firmach przeszło przez Radę Ministrów, która zdecydowała się na jego uchwalenie. Podczas czwartkowego briefingu ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała, że zostanie ono opublikowane w Dzienniku Ustaw już w najbliższy piątek.

Zobacz wideo Kiedy Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe? Analizujemy

Podwyżka dla uczniów szkół zawodowych i praktykantów. Podano trzy progi zarobków

Od 1 września uczniowie będący na swoim pierwszym roku nauki będą co miesiąc otrzymywać wynagrodzenie wysokości 569,94 zł. Jak zapewniła ministerka Maląg, kwota stanowi 8 procent przeciętnego wynagrodzenia w sferze gospodarki.

Osoby uczące się już drugi rok dostaną natomiast pensję wynoszącą 641 zł. Najwięcej zarobią uczniowie będący na trzecim roku nauki - im przysługiwać będzie kwota 712 zł. W każdym z wyżej wymienionych przypadków podwyżka względem poprzednich wynagrodzeń wyniosła 213 zł.

Renesans kształcenia zawodowego. To nie pierwsza decyzja o podwyższeniu świadczenia dla uczniów szkół zawodowych

- Z zadowoleniem przyjmujemy fakt, że wzrasta liczba młodych ludzi zainteresowanych kształceniem zawodowym. Myślę, że rynek pracy, który potrzebuje pracowników i na którym są stałe wzrosty wynagrodzeń, to jest ten czas, kiedy warto rozmawiać z młodymi o karierze zawodowej - cytuje wypowiedź poseł Teresy Wargockiej Polska Agencja Prasowa. Na briefingu podkreślono również, że nie jest to pierwsza podwyżka pensji przeznaczonych dla uczniów tego typu placówek edukacyjnych. Pierwsza taka zmiana miała miejsce jeszcze w 2019 roku.

Więcej o: