"Putin się zgodził". Prezydent Turcji ogłosił decyzję w sprawie umowy zbożowej. Kreml reaguje

Władimir Putin zgodził się na przedłużenie umowy zbożowej - ogłosił prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Wcześniej rosyjski przywódca groził blokadą transportu zboża przez Morze Czarne. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zareagował na słowa Erdogana.

Recep Tayyip Erdogan przekazał w piątek, że dzięki wysiłkom Organizacji Narodów Zjednoczonych i Turcji umowa zbożowa z Rosją zostanie przedłużona - podaje Agencja Reutera. Porozumienie umożliwiające eksport zboża z Ukrainy przez Morze Czarne obowiązywało do 17 lipca. Jednak rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył tym doniesieniom. - Nie było żadnych oświadczeń w tej sprawie ze strony rosyjskiej - powiedział Pieskow, cytowany przez rosyjską agencję Interfax.

Zobacz wideo Buda: Niekontrolowany napływ rujnował polskich przedsiębiorców

Umowa zbożowa. Rosja groziła zerwaniem porozumienia, ONZ proponowało korzyści

Władze Rosji kilkukrotnie groziły zerwaniem umowy, oceniając, że kilka żądań dotyczących wysłania jej własnego zboża i nawozów za granicę nie zostało spełnionych. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wysłał w tym tygodniu list do Władimira Putina, proponując dalsze ułatwienia dla rosyjskiego eksportu żywności i nawozów. Agencja Reutera ustaliła w środę, że ONZ zaproponowało Rosji, aby zezwoliła na eksport zboża, w czasie gdy Unia Europejska będzie rozważać ustępstwa.

Najważniejsze dla Rosjan miałoby być ponowne przyłączenie filii Rosyjskiego Banku Rolnego Rosselkhozbanku do systemu SWIFT. Według Rosjan, choć zboże i nawozy nie są objęte sankcjami, to zablokowanie finansów banku utrudnia ich eksport. Trzy źródła znające kulisy rozmów na linii Europa-Rosja potwierdziły Agencji Reutera, że Unia rozważa pójście na ustępstwa względem Rosji. Komisja Europejska oficjalnie nie skomentowała tych doniesień.

Umowa zbożowa ma zapewniać eksport zboża i nawozów z Ukrainy przez Morze Czarne

Umowa zbożowa, która gwarantuje bezpieczny eksport zboża i nawozów z Ukrainy przez Morze Czarne, została zawarta w lipcu 2022 roku między Ukrainą i Rosją, natomiast ONZ i Turcja pośredniczyły w tej inicjatywie. Porozumienie pozwoliło złagodzić światowy kryzys żywnościowy, zaostrzony przez inwazję Rosji na Ukrainę i blokadę ukraińskich portów. Ukraina i Rosja należą do czołowych eksporterów zboża na świecie. 

Więcej o: