Ponad miliard złotych na zakup laptopów dla czwartoklasistów. Andrzej Duda podpisał ustawę

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawą 400 tys. czwartoklasistów w całej Polsce otrzyma darmowe laptopy, na które rząd przeznaczy ponad miliard złotych. Nauczyciele mogą natomiast liczyć na bony w wysokości 2,5 tys. zł.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek (14 lipca) ustawę, której celem jest wyposażenie uczniów klas IV szkół podstawowych w laptopy. Nauczyciele otrzymają natomiast bony na zakup laptopa na kwotę 2,5 tys. zł. Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński poinformował, że podpisanych zostało 13 umów z firmami, które będą chciały dostarczyć laptopy dla czwartoklasistów. Obecnie trwa kontrola zamówienia.

Zobacz wideo Neumann: Musimy przebudować cały system edukacji

Laptopy dla czwartoklasistów. Andrzej Duda podpisał ustawę. Do kiedy uczniowie otrzymają sprzęt?

"Celem ustawy jest wsparcie rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Wsparcie to polegać ma na wyposażeniu w laptopy uczniów klas IV publicznej i niepublicznej szkoły podstawowej oraz uczniów publicznej i niepublicznej szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne, klasy odpowiadającej klasie IV szkoły podstawowej oraz na jednorazowym przekazaniu bonów na zakup laptopa albo laptopa przeglądarkowego nauczycielom, wychowawcom i innym pracownikom pedagogicznym pozostającym w stosunku pracy na dzień 30 września 2023 r. w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz w publicznych szkołach artystycznych, a także w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej" - czytamy w komunikacie opublikowanym w piątek przez Kancelarię Prezydenta. Laptopy mają zostać przekazane uczniom do 30 września roku, w którym rozpoczęli naukę. Treść całej informacji o ustawie z dnia 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli można znaleźć pod tym adresem

Uczniowie otrzymają darmowe laptopy. Na ich zakup rząd wyda ponad miliard złotych

Janusz Cieszyński powiedział na antenie Programu 1. Polskiego Radia, że po niej podpisywane będą umowy ramowe. Zawarte zostaną w 73 regionach, na które podzielono Polskę. - W każdym z regionów będzie taka dogrywka między firmami. Każda z nich będzie konkurowała ceną, by uzyskać najlepszą wartość za ten sprzęt, byśmy zapłacili za niego tak mało, jak to tylko możliwe - argumentował. Gość Sygnałów Dnia podkreślił, że harmonogram zakłada dostarczenie sprzętu na początku roku szkolnego. Dostawa musi być zrealizowana w ciągu 40 dni od zawarcia umowy wykonawczej.

Laptop będzie objęty gwarancją. Ona zapewnia, że w przypadku zepsucia się sprzętu, przyjedzie serwisant, który zajmie się naprawą. Jeśli sprzęt będzie w serwisie dłużej niż pięć dni, to dostawca będzie musiał zapewnić nowy, działający komputer.

Na zakup prawie 400 tysięcy laptopów dla czwartoklasistów rząd wyda ponad miliard złotych. Sprzęt bezpłatnie otrzymają wszyscy uczniowie klas czwartych w Polsce ze szkół publicznych i niepublicznych. 

Więcej o: