Atak na pozycje Rosjan z powietrza. Ukraińskie drony zniszczyły najnowocześniejszy czołg

Precyzyjne uderzenie ukraińskich dronów w rosyjskie czołgi. Naczelny dowódca wojsk lądowych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski poinformował, że jego ludzie zniszczyli dwa rosyjskie czołgi, w tym najnowocześniejszy, jakim dysponuje armia Rosji. Na Telegramie podsumował akcję Ukraińców krótko: "Dobra robota".
Zobacz wideo Co w przypadku nuklearnego ataku Rosji? Duda: Państwa NATO stosownie odpowiedzą

Generał Ołeksandr Syrski poinformował, że ukraińskie oddziały za pomocą dronów zniszczyły dwa czołgi rosyjskie: T-80 i T-90M Proryw. Ten drugi to najbardziej zaawansowany pojazd tego rodzaju w rosyjskiej armii. "120. samodzielny batalion rozpoznawczy Sił Zbrojnych Ukrainy na FPV-kamikaze we współpracy z 3. Brygadą Szturmową zniszczyły 2 rosyjskie czołgi: T-80 i T-90M Proryw. Dobra robota" - napisał w serwisie Telegram naczelny dowódca wojsk lądowych Ukrainy. Generał Syrski pokazał też nagranie z kamer dronów, które zaatakowały rosyjskie czołgi.

Na początku maja dziennikarz Gazeta.pl Maciek Kucharczyk informował o tym, że Rosjanie stracili swój najnowocześniejszy czołg. T-90M Proryw został zniszczony podczas próby lokalnego kontrataku. Był to pierwszy potwierdzony przypadek utraty maszyny tego typu. "T-90M to nic istotnego z punktu widzenia sytuacji na froncie, jednak ma istotną wymowę propagandową. To najnowocześniejszy rosyjski czołg, który wszedł do produkcji i na uzbrojenie. Mające być jeszcze nowsze i stanowić zupełnie nową generację T-14 Armata nadal nie wyszły poza fazę testów. T-90M to rozwinięcie starszego T-90A, będącego z kolei rozwinięciem klasycznego radzieckiego T-72. T-90M w ogólnym układzie go przypomina, jednak zdecydowana większość elementów jest nowa" - pisze nasz dziennikarz. Więcej w poniższym tekście:

Agencja Unian przekazała z kolei informację o innym ataku Ukraińców, który również zakończył się sukcesem - armia zniszczyła przeciwlotniczy system rakietowy S-400 rosyjskich okupantów w obwodzie donieckim. W czerwcu Rosjanie uderzyli z niego w miasto Kramatorsk"Według Centrum Komunikacji Strategicznej jest to rosyjski S-400, z którego 27 czerwca wystrzelono pocisk na pizzerię w Kramatorsku. W wyniku ataku wroga zginęło ponad 10 osób, w tym troje dzieci" - poinformowało Dowództwo Operacyjne "Północ" na Telegramie.

Ukraiński Sztab Generalny: Ciężkie walki w Donbasie, Rosjanie ostrzeliwują osiedla

W sobotę dowództwo ukraińskiej armii poinformowało, że ostatniej nocy Rosjanie ponownie przeprowadzili ataki rakietowe na ukraińskie miasta. Alarmy przeciwlotnicze ogłoszono w obwodach zaporoskim, dniepropietrowskim, mikołajowskim i chersońskim. Według wstępnych doniesień agresor użył rakiet Zenit i irańskich dronów Shahed. W piątek siły rosyjskie przeprowadziły 50 nalotów i 43 bombardowania artyleryjskie.

Rosjanie starają się przełamać obronę w okolicy Kupiańska, Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki. Strona ukraińska odparła tam 32 szturmy. Trwają ciężkie walki. Pod Łymanem Rosjanie ostrzelali z artylerii 15 miejscowości. Przeciwnik prowadził także gęsty ostrzał Bachmutu i Awdijiwki. Nie powiodły się rosyjskie szturmy koło Szachtaru i Marjinki. Ukraiński Sztab Generalny podkreśla, że na Zaporożu i pod Chersoniem Rosjanie starają się zapobiec posuwaniu się naprzód oddziałów ukraińskich - w ciągu ostatniej dobry przeprowadzili tam ostrzał ponad 25 osiedli. Z kolei ukraińskie lotnictwo zbombardowało 13 rejonów koncentracji żołnierzy i sprzętu, a także kompleks rakietowy wroga. Artyleria zniszczyła 9 rosyjskich dział.

Porannej Rozmowy i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: