UE podpisała z Tunezją umowę migracyjną. Władze w Tunisie dostaną prawie miliard euro

Unia Europejska podpisała umowę migracyjną z Tunezją. W zamian za zatrzymanie fali nielegalnej migracji władze w Tunisie dostaną z Brukseli prawie miliard euro. Oprócz pieniędzy Tunezja otrzyma także wsparcie handlowe i inwestycyjne, będzie mogła też liczyć na sfinansowanie projektów energetycznych.

To efekt wizyty w Tunezji przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, której towarzyszyli premierka Włoch Giorgia Meloni i ustępujący premier Holandii Mark Rutte. Trójka polityków była w Tunisie przed miesiącem, ale wtedy nie udało się jej przekonać prezydenta Tunezji do zaakceptowania porozumienia. Ta umowa była szczególnie ważna dla Włoch, które są wystawione na presję migracyjną, bo Tunezja jest jednym z głównych punktów przerzutowych dla migrantów do Europy.

Zobacz wideo Co to znaczy, że inflacja w skali miesiąca wyniosła 0 proc.? Wyjaśniamy

UE podpisała z Tunezją umowę migracyjną

Unia ma przekazać Tunezji prawie miliard euro. Umowa wprawdzie jest szeroka, bo przewiduje wsparcie gospodarcze, wzmocnienie inwestycji i realizację projektów energetycznych, ale najważniejszym jej punktem jest migracja. O podpisaniu umowy poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. - Musimy rozprawić się z przestępczymi siatkami przemytników i handlarzy ludźmi. Oni wykorzystują ludzką desperację i musimy przełamać ich zuchwały model biznesowy - podkreśliła i zapowiedziała prace nad partnerstwem operacyjnym na rzecz przeciwdziałania przemytowi i wzmocnienie koordynacji działań poszukiwawczych i ratowniczych. - Uzgodniliśmy, że będziemy współpracować w sprawie ochrony granic, walki z przemytem, powrotów i rozwiązywania powodów tej sytuacji - dodała Ursula von der Leyen. Jak zaznaczyła, wszystko będzie się odbywać z pełnym poszanowaniem międzynarodowego prawa.

***

Więcej o: