Rosja zerwała umowę zbożową z Ukrainą. Rzecznik Kremla komentuje

Rosja wstrzymała swój udział w umowie zbożowej, która umożliwiała eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne - ogłosił Kreml.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekazał w poniedziałek, że część pakietu umowy zbożowej dotycząca Rosji "nie została spełniona". Wskazał, że umowa przestała obowiązywać dziś (17 lipca) i w związku z tym została wstrzymana. Pieskow dodał, że Rosja wróci do umowy, jeśli zostaną spełnione stawiane przez nią warunki. - Gdy tylko część dotycząca Rosji zostanie przyjęta, strona rosyjska natychmiast powróci do realizacji tej umowy - mówił Pieskow podczas konferencji prasowej, cytowany przez agencję TASS.

Zobacz wideo Co to znaczy, że inflacja w skali miesiąca wyniosła 0 proc.? Wyjaśniamy

Rosja zerwała umowę zbożową

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił, że Władimir Putin miał zgodzić się na przedłużenie umowy zbożowej. Po kilku godzinach od tego oświadczenia, rzecznik Kremla zaprzeczył jednak tym doniesieniom. - Nie było żadnych oświadczeń w tej sprawie ze strony rosyjskiej - powiedział Dmitrij Pieskow. Wcześniej Władimir Putin zapowiadał, że nie przedłuży porozumienia, bo - jak tłumaczył - społeczność międzynarodowa nie dotrzymała zobowiązań wobec Rosji. Oficjalnie chodzi o kwestię eksportu rosyjskiego zboża, natomiast rosyjski prezydent wyraźnie dawał do zrozumienia, że tak naprawdę dąży do zniesienia sankcji gospodarczych nałożonych przez Zachód. 

Jakie znaczenie ma umowa zbożowa? 

Umowa zbożowa, która gwarantuje bezpieczny eksport zboża i nawozów z Ukrainy przez Morze Czarne, została zawarta w lipcu 2022 roku między Ukrainą i Rosją. Inicjatywie przewodniczyły ONZ i Turcja. Porozumienie pozwoliło złagodzić światowy kryzys żywnościowy, zaostrzony przez inwazję Rosji na Ukrainę i blokadę ukraińskich portów. Ukraina i Rosja należą bowiem do czołowych eksporterów zboża na świecie.

Od momentu wejścia w życie porozumienia z Ukrainy wyeksportowano drogą morską 30 milionów ton zboża i innych produktów. W niedzielę ostatni statek towarowy "TQ Samsung" z 15 tysiącami ton ukraińskiego rzepaku na pokładzie opuścił port w Odessie - poinformowała Organizacja Narodów Zjednoczonych. Podpisanie porozumienia złagodziłoby narastający od tygodni kryzys żywnościowy na świecie.

Eksplozje na Moście Krymskim. Rosja mówi o "ataku terrorystycznym"

Kilka godzin przed zerwaniem porozumienia Rosja mówiła o "ataku terrorystycznym" na okupowanym przez nią Krymie. W nocy z niedzieli na poniedziałek na Moście Krymskim doszło do eksplozji. Wybuch uszkodził część przeznaczoną dla samochodów. Według rosyjskich mediów niezależnych zginęły dwie osoby, a jedna trafiła do szpitala. Most Krymski ma symboliczne znaczenie dla reżimu Władimira Putina - kojarzony jest jednoznacznie z aneksją Krymu.

W ocenie ukraińskiego eksperta wojskowego Ołeksandra Musijenki, przeprawa ma też duże znaczenie militarne. - Jasne jest, że most stał się obiektem wojskowym. Przypomnę, że z moimi kolegami prowadziliśmy od 2015 roku śledztwo w sprawie militaryzacji Krymu i właśnie ten most jest wykorzystywany do zaopatrywania rosyjskiego zgrupowania na okupowanym Krymie i okupowanych terenach południowej części Ukrainy. Około 75 procent zaopatrzenia dla rosyjskich wojsk przeprawianych jest po tym moście - podkreślił. Ukraińskie wojsko sugerowało, że atak na most może być pewnego rodzaju prowokacją ze strony Rosji, ale "Ukraińska Prawda", powołując się na niezidentyfikowane źródła, twierdzi, że za incydentem stoi Ukraina.

Więcej o: