Nawałnica zniszczyła ci dom? Możesz dostać zasiłek - nawet 200 tys. złotych. Gdzie szukać pomocy?

Silny wiatr, ulewne deszcze czy grad, które pojawiają się latem, powodują wiele zniszczeń i strat materialnych. Gdzie powinniśmy szukać pomocy, jeśli przez nagłe zjawiska pogodowe zostanie uszkodzony nasz dom lub samochód? Sprawdzamy.

W związku z nagłymi zjawiskami pogodowymi często dochodzi do zrywania dachów, niszczenia pól uprawnych czy uszkodzeń samochodów. Wówczas należy pamiętać o tym, że właściciele mogą otrzymać wsparcie finansowe od państwa na pokrycie szkód wyrządzonych przez naturę.

Zobacz wideo Nadchodzi burza lub trąba powietrzna? Zobacz, jak się zachować!

Gdzie szukać pomocy, gdy nawałnica zniszczy dom? Jest kilka rozwiązań

Pomoc udzielana przez samorządy ma charakter lokalny i dotyczy mieszkańców danej miejscowości. Specjalnie powołane komisje szacują straty, do których doszło w danym miejscu i poszukują osoby, które zostały najbardziej poszkodowane. Mieszkańcy powinni wówczas zgłosić poniesione straty oraz określić najważniejsze potrzeby.

Osoby poszkodowane mogą również skorzystać z pomocy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Pomoc udzielana osobom, które poniosły straty w wyniku nawałnicy, mogą otrzymać jednorazowe świadczenia, które są wypłacane na podstawie wywiadu środowiskowego. Zasiłek wynosi najczęściej około 6 tys. złotych. Jest on wypłacany przez lokalny ośrodek pomocy społecznej. Świadczenie może też być o wiele wyższe - zależy to jednak od skali zniszczeń. Kwoty te mogą wynieść:

  • do 20 tys. zł - otrzymują je osoby, które chcą wyremontować budynek,
  • od 20 do 100 tys. zł - jest przyznawana w szczególnych okolicznościach na remont budynku,
  • do 200 tys. zł - kwota jest przeznaczana na odbudowę zniszczonego budynku.

Pamiętajmy, że według ustawy o pomocy społecznej z 2004 roku w przypadku zniszczenia domu, ośrodki pomocy społecznej muszą udzielić poszkodowanym schronienia i zapewnić posiłek. O wysokość udzielanej pomocy możemy zapytać w lokalnym ośrodku pomocy społecznej.

Jak ubezpieczyć samochód od zjawisk pogodowych?

Ubezpieczenie OC na nic się zda w przypadku uszkodzenia samochodu z powodu zjawisk atmosferycznych. Pamiętajmy, że przed tym zabezpieczy nas ubezpieczenie AC. Cena takie ubezpieczenia zależy w dużej mierze od pojemności danego samochodu oraz okresu działania.

Kiedy myślimy nad ubezpieczeniem samochodu, warto zastanowić się również nad ubezpieczeniem domu. Podstawowe obejmują najczęściej zalanie, pożar czy zdarzenia losowe. Rozszerzone ubezpieczenie daje ochronę na wypadek włamania czy kradzieży. Często też dotyczą gwałtownych zjawisk pogodowych, które mogą niszczyć dom.

Więcej o: