Gigantyczna kumulacja w amerykańskiej loterii. Na zwycięzcę czeka miliard dolarów

Kumulacja amerykańskiej loterii Powerball wzrosła do 1 miliarda dolarów, po tym jak w ostatnim losowaniu nikt nie wytypował sześciu zwycięskich liczb. Według organizatora to trzecia co do wielkości kumulacja w historii tej gry.

Amerykańska loteria Powerball uważana jest za największą grę losową na świecie. Gwarantowana startowa kumulacja to aż 40 milionów dolarów. Gracz wybiera z pięć numerów kul z puli dostępnych 69 oraz jeden numer czerwonej kuli z puli 26. Dwie maszyny losują pięć białych oraz jedną czerwoną kulę. Aby wygrać, gracz musi wytypować poprawnie co najmniej trzy białe lub jedną czerwoną kulę. Losowania odbywają się trzy razy w tygodniu, w każdy poniedziałek, środę oraz sobotę. Już w najbliższą środę zwycięzca nagrody głównej może zgarnąć aż 1 miliard dolarów.

Zobacz wideo Co to znaczy, że inflacja w skali miesiąca wyniosła 0 proc.? Wyjaśniamy

Rekordowe wygrane w amerykańskiej loterii

Ostatni raz w loterii Powerball szczęśliwy gracz wytypował sześć poprawnych numerów z kul 19 kwietnia 2023 roku. Wówczas zdobył on nagrodę główną w wysokości 252,6 miliona dolarów. Przez 38 kolejnych losowań kwota nagrody głównej wzrastała. Obecnie kumulacja w loterii Powerball pozostaje trzecią co do wielkości nagrodą wszech czasów w grze. Większe od niej wygrane padły 13 stycznia 2016 roku w Kalifornii, na Florydzie oraz w Tennessee, oraz 7 listopada 2022 w Kalifornii. Były to kolejno 1,586 mld dolarów i 2,04 mld dolarów.

Na zwycięzcę środowej nagrody czeka 1 miliard dolarów

Jeżeli jedna osoba zwycięży w środowym losowaniu, wówczas zgarnie aż 1 miliard dolarów, czyli około 4 mld złotych. Zwycięzca może wybrać sposób wypłacenia nagrody. Warunkiem otrzymania całości wygranej jest zgoda na regularną wypłatę mniejszych kwot. Jeżeli jednak zwycięzca zdecyduje się na wypłatę całej kwoty w jednej racie, musi liczyć się ze zmniejszeniem nagrody o połowę, w tym przypadku do 516,8 miliona dolarów. Warto podkreślić, że od kwoty, niezależnie od wybranej metody wypłaty, zostanie potrącony podatek w wysokości 37 proc. wygranej. 

Więcej o: