Zerowy VAT na żywność również w 2024 roku? "To 80 zł każdego miesiąca dla polskiej rodziny".

Zerowy VAT na żywność prawdopodobnie będzie obowiązywał również w przyszłym roku - zapowiedział wiceminister finansów Artur Soboń. Według ekonomistów to rozwiązanie może sprawić, że znacznie dłużej będziemy mieć do czynienia z inflacją.

W czerwcu rząd podjął decyzję o wydłużeniu zerowej stawki VAT na żywność. Obecnie obowiązuje ona do końca bieżącego roku. Program obniżający stawkę VAT został wprowadzony 1 lutego 2022 roku i miał pomóc polskim rodzinom przez kilka miesięcy - został jednak kilkukrotnie przedłużony.

Zobacz wideo Kaczyński na pikniku rodzinnym, czyli chłopcy w krótkich majteczkach, komuna i migranci

Zerowy podatek VAT na żywność. Będzie obowiązywał również w 2024 roku?

W czerwcu poinformowano, że zerowa stawka VAT na żywność będzie obowiązywać do końca 2023 roku. Ministerka finansów Magdalena Rzeczkowska przekazała wówczas, że "rosnące ceny żywności są jednym z dotkliwszych skutków inflacji. Dlatego obniżyliśmy do 0 proc. stawkę podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze, które wcześniej objęte były 5 proc. stawką VAT" - przekazała Rzeczkowska.

Podczas konferencji prasowej 17 lipca wiceminister finansów Artur Soboń potwierdził, że rząd będzie rozważał kontynuowanie programu obniżającego stawkę VAT również w 2024 roku. - Za ten rok, za sam zerowy VAT na żywność, to będzie około 11 mld zł mniej w budżecie, ale chcemy to robić, będziemy rozważali, czy kontynuować to rozwiązanie, bo ono realnie pomaga Polakom. To jest nawet 80 zł każdego miesiąca dla polskiej rodziny mniej w wydatkach na żywność - powiedział Soboń, cytowany przez Business Insider.

Jakie konsekwencje będzie miał zerowy podatek VAT na żywność?

Obniżony podatek VAT na żywność według ekonomistów nie zwalczy inflacji, a jedynie łagodzi jej obecne objawy. Wydłuży również jej występowanie. "Pojawiają się głosy, że zerowy VAT na niektóre produkty żywnościowe będzie obowiązywał też przez pierwszą połowę 2024 roku. Naszym zdaniem ma to trzy implikacje" - zauważyli ekonomiści mBanku.

"RPP utwierdzi się w przekonaniu, że inflacja spada do celu i w I połowie 2024 roku osiągniemy lokalny dołek. Zdąży kilka razy obniżyć stopy. 2. Potem inflacja znów podskoczy na fali rodzącego się ożywienia oraz wyhamowania szoku towarowego. Da o sobie znać mocny rynek pracy i kolejna podwyżka pensji minimalnej. RPP może mieć sporą zagwozdkę" - przekazano.

"3. Pisaliśmy wielokrotnie, że asymetryczne efekty wprowadzania obniżonych stawek VAT są dobrze udokumentowane. Im w lepszym stanie będzie gospodarka przy przywróceniu normalnych stawek, tym asymetria będzie większa (czytaj: zmiany cen będą większe niż sama zmiana stawki)" - zauważyli ekonomiści.

Więcej o: