Flixbus będzie jeździł do Finlandii. Jak wypada oferta w porównaniu z koleją i samolotem?

Flixbus uruchamia połączenie z Polski do Finlandii. Można już kupować bilety na podróż, a cena zależy od jej daty. Jak Flixbus wypada w porównaniu do innych form podróży do Finlandii?

27 lipca rusza pierwszy kurs Flixbusa z Polski do Finlandii. Będzie to przedłużenie trasy kursującej dotychczas do Estonii. Autobus z Tallina promem popłynie do Helsinek, a stamtąd ruszy dalej w głąb Finlandii, aż do miejscowości Vaasa. W Polsce trasa będzie miała początek w Warszawie, a po drodze autobus będzie mijał Łomżę, Suwałki oraz Rygę. Łącznie zaplanowano dziewięć przystanków, za granicą będzie można dosiąść się jeszcze w miejscowościach Salo, Raisio czy Rauma. 

Zobacz wideo "Kościół to moja przemocowa i dysfunkcyjna rodzina" ["Jesteśmy rodziną" - serial o LGBT+ w Polsce]

Flixbus pojedzie do Finlandii. Ile kosztują bilety? Jak wygląda porównanie do innych form transportu?

W cenę biletu jest już wliczona przeprawa promowa. Koszty są różne w zależności od tego, w jakim terminie chcemy się udać do Finlandii. Bilet na trasie Warszawa-Helsinki na pierwszy kurs 27 lipca kosztuje 349 zł. Podróż trwa około 20 godzin. Ale już w kolejnym tygodniu cena spada do 319 zł, a we wrześniu można kupić bilety już za 249 zł. Taka cena utrzymuje się aż do połowy grudnia, gdy ze względu na święta oraz nowy rok stopniowo rośnie. W Sylwestra za bilety zapłacimy już nawet 499 zł. 

Podróż autokarem jest znacznie mniej skomplikowana od podróży pociągiem. Niestety połączenie kolejowe wymaga licznych przesiadek. Sam pociąg z Wilna do Tallina to koszt około 1 tys. zł. Do tego dojazd tylko z Warszawy do Wilna trwa pociągiem dziewięć godzin. 

Bilety lotnicze Warszawa-Modlin - Helsinki można kupić w Ryanair nawet za mniej niż 100 zł bez bagażu. Za trwający nieco ponad półtorej godziny lot zapłacimy w najtańszej wersji, w zależności od daty od 100 do 400 zł. Od nieco ponad 400 do 1000 zł zapłacimy za lot Finnair z warszawskiego lotniska Chopina. 

Jak wygląda porównanie emisji CO2?

Na wybór środka transportu oprócz ceny mogą wpływać również inne czynniki, jak czas podróży czy emisje dwutlenku węgla. Samoloty do Helsinek, choć są najtańszą i najszybszą opcją, to jednocześnie są najmniej przyjaznym środkiem transportu dla środowiska. "Samoloty są rozwiązaniem najmniej przyjaznym dla środowiska, generującym niemal 300 g CO2 na pasażera na kilometr. Autobus emituje tylko jedną czwartą emisji z tej liczby. Kolej to najbardziej przyjazna dla środowiska opcja" - czytamy w TYM unijnym dokumencie. Niestety, połączenie kolejowe do Helsinek jest kilkukrotnie droższe niż inne opcje transportu i wymaga od nas więcej wysiłku z przesiadkami. Autobus nie wymaga przesiadek, jest tańszy, ale też mniej wygodny od pociągu, w którym znacznie łatwiej rozprostować nogi, co podczas kilkunastogodzinnej podróży jest istotne.

Więcej o: