To najpopularniejsza stacja kolejowa w Polsce. Rocznie obsługuje miliony. Wcale nie chodzi o Warszawę

Urząd Transportu Kolejowego poinformował, jakie stacje kolejowe cieszą się w Polsce największą popularnością. Lider rankingu odnotował wzrost liczby obsłużonych pasażerów o ponad 50 proc. w stosunku do poprzedniego, 2021 roku. Co ciekawe w czołówce nie ma Warszawy, ani Zakopanego.

Jak podaje Urząd Transportu Kolejowego, już po raz trzeci z rzędu Wrocław Główny został najpopularniejszą stacją kolejową w Polsce. W 2022 roku odnotowano tam największą wymianę pasażerską spośród wszystkich stacji w Polsce. Jak czytamy w komunikacie, stacja obsłużyła łącznie 26,4 mln osób, co stanowi wzrost o 54 proc. w porównaniu do 2021 roku. Wtedy odnotowano tam 17,11 mln pasażerów. Drugie miejsce, podobnie jak rok temu, zajął Poznań Główny, z kolei trzecie Kraków Główny.

Zobacz wideo Tusk ogłosił kolejny marsz w Warszawie: Zorganizujemy "marsz miliona serc"

Niektórych może dziwić brak Warszawy w tym zestawieniu, ale stolica może się pochwalić innym osiągnięciem. W 2022 roku stacją, na której odnotowano największą liczbę zatrzymań pociągów, była Warszawa Wschodnia. Jak podaje UTK tylko tam oraz na stacji Warszawa Zachodnia zatrzymuje się średnio ponad 30 pociągów w ciągu godziny. Dla porównania liczba operacji lotniczych wykonywanych w ciągu godziny na Lotnisku Chopina w Warszawie to ok. 42. Dodatkowo Warszawa jest miastem, w którym zanotowano największą wymianę pasażerską spośród wszystkich miast wojewódzkich z wynikiem 95,2 mln pasażerów w 2022 roku.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że liczba pasażerów w komunikacji miejskiej znacznie zmalała. Podróżni korzystali z samochodów, a w miarę możliwości wstrzymywali się z podróżowaniem ze względów bezpieczeństwa. Z kolei wybuch wojny na Ukrainie i spadek liczby zachorowań na Covid-19 sprawiły, że transport publiczny odżył. Liczba pasażerów w 2022 roku osiągnęła rekordowy poziom 342,2 mln osób, a wzrost wymiany pasażerskiej został odnotowany we wszystkich większych miastach na terenie Polski, jak podaje UTK.

Największy progres zauważono w Zielonej Górze, gdzie wzrost nastąpił o 171 proc. Inne miasta już nie miały aż tak ogromnych różnic, jednak zmiany również były zauważalne, przykładowo Lublin oraz Kraków zanotowały około 70-procentowy wzrost. Dodatkowo w stosunku do 2021 roku znacznie wzrosła ogólna liczba wymiany pasażerskiej, która także osiągnęła rekordowy poziom 681,7 mln wsiadających i wysiadających. Jak podaje Urząd Transportu Kolejowego, jest to najlepszy wynik od 10 lat.

Więcej o: