Największy biurowiec na świecie, pobił Pentagon. Pomieści 65 tys. pracowników

Surat, indyjskie miasto słynące z tętniącego w nim przemysłu szlifierstwa diamentów, zyskał nowy, wyjątkowy biurowiec. Surat Diamond Bourse, zbudowany na ponad 14 hektarach ziemi, swoją wielkością przewyższa Pentagon. Budynek ma łączyć w sobie wszystkie etapy handlu diamentami - od fizycznej obróbki po sprzedaż.

Miasto Surat położone jest w zachodnich Indiach i odpowiada za proces szlifierki około 90 proc. diamentów na całej planecie. W jego granicach powstał bardzo wyjątkowy budynek związany z tamtejszym przemysłem. Jego wybudowaniu przyświecała idea uwolnienia mieszkańców od konieczności wyjazdów służbowych do położonego 241 kilometry dalej Mumbaju. 

Zobacz wideo Orban może otwierać tokaj. Inflacja wielka, ale tak nie było od roku

Największy biurowiec na świecie. Jego budowa kosztowała blisko 400 mln dolarów

Surat Diamond Bourse jest połączeniem klasycznego biurowca z przestrzenią poświęconą obróbce kamieni szlachetnych. Wyjątkowa budowla rozpościera się na 14 hektarach ziemi i mierzy aż 15 pięter. Według architektów biurowiec ma 660 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, co czyni go największym tego typu budynkiem na świecie. Tytuł ten należał dotychczas do siedziby Departamentu Ochrony Stanów Zjednoczonych - Pentagonu. Jak informuje CNN, inwestycja pochłonęła 388 mln dolarów (co przy obecnym kursie daje 1 miliard 541 mln złotych).

Indyjski gigant w przemyśle diamentów. Surat Diamond Bourse pomieści ponad 65 tys. ludzi

Niezwykła bryła stanie się miejscem pracy dla ponad 65 tys. pracowników wyspecjalizowanych w różnych dziedzinach związanych z przemysłem skupionym na diamentach. Przestrzeń biurowca została zaprojektowana z myślą o zawarciu w nim każdego etapu obróbki i handlu tymi kamieniami szlachetnymi, od frezowania i polerki po reklamę i sprzedaż. Wewnątrz znajduje się 131 wind, bogate zaplecze gastronomiczne, handlowe, konferencyjne, a nawet gabinety odnowy biologicznej dla pracowników. Budowa kompleksu trwała cztery lata. Jego oficjalne otwarcie spodziewane jest w listopadzie bieżącego roku.

Więcej o: