100-letni Kissinger w Chinach. Powiało nostalgią. Jinping: Nigdy nie zapomnimy naszych starych przyjaciół

Henry Kissinger, który odegrał kluczową rolę w normalizacji stosunków między Waszyngtonem a Pekinem w 1970 roku, odwiedził teraz Chiny. Xi Jinping nazwał go "starym przyjacielem, o którym kraj nigdy nie zapomni". Miejsce spotkanie nie zostało wybrane przypadkowo, na co zwrócił uwagę Kissinger.

Czwartkowa wizyta byłego amerykańskiego dyplomaty z prezydentem Chin odbyła się w kompleksie Diaoyutai State Guesthouse, gdzie Kissinger został przyjęty podczas swojej pierwszej podróży do Pekinu. Amerykanin zwrócił na to uwagę i wyraził wdzięczność za spotkanie w tak symbolicznym miejscu - informuje agencja Reuters. Henry Kissinger przebywa w Chinach od kilku dni. Wcześniej spotkał się z chińskim dyplomatą Wang Yi oraz ministrem obrony Li Shangfu, który od 2018 roku jest objęty sankcjami USA w związku z zakupem rosyjskiej broni przez Chiny

Zobacz wideo Szrot: Chiny odgrywają znaczącą rolę w polityce międzynarodowej

Agencja przekazała, że Departament Stanu USA odmówił komentarza w sprawie wizyty byłego dyplomaty w Chinach. Jak stwierdzono, instytucja nie może wypowiadać się w imieniu "prywatnych podróży obywateli, którzy nie są częścią administracji". Z kolei jak donosi BBC, zdaniem władz USA, Kissinger, jako prywatny obywatel, może być bardziej szczery w swoich rozmowach z Xi oraz innymi urzędnikami. Fakt, że nie jest oficjalnym przedstawicielem Stanów Zjednoczonych, daje mu większą swobodę w przedstawianiu obaw i żądań USA.

Chiny serdecznie witały byłego amerykańskiego urzędnika

Telewizja państwowa, jak informuje BBC, pokazała uśmiechniętego prezydenta Chin, który serdecznie witał Henry'ego Kissingera. - Bardzo się cieszę, że pana widzę, sir - mówił Jinping. "Chińczycy nigdy nie zapominają o swoich starych przyjaciołach, a chińsko-amerykańskie relacje zawsze będą związane z nazwiskiem Henry'ego Kissingera" - mówił Xi, cytowany przez Reutersa.

"Chiny i Stany Zjednoczone po raz kolejny znalazły się na rozdrożu i obie strony muszą ponownie dokonać wyboru" - kontynuował prezydent Chin i wzywał podobnie myślących Amerykanów do "dalszego odgrywania konstruktywnej roli w przywracaniu stosunków chińsko-amerykańskich na właściwe tory" - jak podaje CNN

Kissinger deklarował dołożyć wszelkich starań, aby zwiększyć wzajemne zrozumienie między obiema stronami. "Stosunki amerykańsko-chińskie mają kluczowe znaczenie dla pokoju i dobrobytu obu krajów i świata" - mówił. Dodał także, że relacje Waszyngtonu z Pekinem "są kwestią pokoju na świecie i postępu społeczeństwa ludzkiego". Podczas spotkania stwierdził, że "w obecnych okolicznościach konieczne jest utrzymanie zasad ustanowionych w komunikacie szanghajskim oraz docenienie wagi, jaką Chiny przywiązują do zasad i poprawy stosunków".

Ekspert zwraca uwagę na różnicę podczas spotkań przedstawicieli USA w Chinach

Alfred Wu, profesor nadzwyczajny w Lee Kuan Yew School of Public Policy na National University of Singapore, stwierdził, że spotkanie chińskiego przywódcy z Amerykaninem nie było przypadkowe. "Przesłanie jest bardzo jasne. Xi Jinping chce spotkać się z prochińskimi ludźmi, którzy są gotowi wypowiadać się w imieniu Chin. To strategia dziel i rządź" - mówił cytowany przez CNN. Wu zwrócił uwagę na różnicę między spotkaniem z Kissingerem a czerwcową wizytą Blinkena, sekretarza stanu USA.

Wtedy Xi siedział na czele stołu a inny politycy, w tym Antony Blinken siedzieli naprzeciwko siebie po obu stronach. W czwartek Jinping i Kissinger siedzieli na tym samym poziomie przy małym stoliku w znacznie bardziej przyjaznym otoczeniu. "Te dwa spotkania są bardzo różne" - tłumaczył Wu. "Chińczycy są bardzo wykwalifikowani w kształtowaniu narracji i rzeczy wizualnych" - dodał.

Chiny mają ogromny szacunek do Kissingera

Podróż 100-letniego Kissingera zbiegła się w czasie, z pobytem w Pekinie Johna Kerry'ego, pełnomocnika prezydenta USA ds. klimatu. Warto podkreślić, że oficjalny przedstawiciel administracji Stanów Zjednoczonych nie otrzymał zgody na spotkanie z prezydentem Chin. Z kolei fakt, że Kissinger już tak. Jego spotkanie z Jinpingiem oraz to jak serdecznie został przyjęty w miejscu, gdzie odbywają się oficjalne wizyty z przedstawicielami międzynarodowymi, pokazuje silną pozycję Amerykanina w Chinach. 

Wang po spotkaniu z byłym amerykańskim dyplomatą powiedział, że "polityka USA wobec Chin potrzebuje dyplomatycznej mądrości Kissingera i politycznej odwagi Nixona".

Kissinger odegrał kluczową rolę dyplomatyczną w normalizacji stosunków między Waszyngtonem a Pekinem w latach 70. Wtedy obejmował stanowisko sekretarza stanu i doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego w administracjach prezydentów Richarda Nixona oraz Geralda Forda. Za swój wkład podczas negocjacji w czasie konfliktu w Wietnamie otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

Więcej o: